Dosya Finansta Dijital İnovasyon ve Dönüşüm 13 ŞUBAT 2016 / 15:50

DİJİTAL KANALLAR, TEMEL HİZMET NOKTASI OLUYOR

Yeni teknolojilerin yarattığı yeni mecralara uygun, müşterilerin ihtiyacını karşılayacak ürün ve hizmetler üretmek en önemli amaç haline geliyor. Yeni hizmet ve ürünler üretirken başarı sağlamak için teknolojinin yanı sıra müşterilerin kullanım alışkanlıklarının da yakından takip edilmesi gerek. Kullanıcılar, özellikle mobil ya da giyilebilir teknolojiler gibi gündelik hayatta kullanım sıklığı hızla artan yeni kanallardan da sunulan ürün ya da hizmetlere ulaşmak istiyor. Dijitalleşen dünyada değişen hayat tarzları ve tüketim alışkanlıkları bankacılık sektöründe de yenilikleri beraberinde getiriyor.  
Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan’a göre, kurumların yeni teknolojilere uygun ürünler sunması ve bunları ne şekilde sundukları yakından takip ediliyor. Bu anlamda düzenleyici otoritenin de teknolojik gelişmeleri ve bunların yarattıkları sonuçları yakından takip etmesi, gerekliliklere uygun düzenlemeleri hayata geçirmesi gerek. Yakup Doğan, sektörde değişen rekabet yapısını da şöyle anlattı:

Dijital dünya katlanarak büyüyor
“Dijital tarafta rekabetin düzeyi her geçen gün artıyor. Bankacılık sektöründe şubeler hala önemini korusa da dijital bankacılık, bankalar için oldukça önemli bir konumda. Ülkemizde bankacılık sektörü, dijital bankacılık alanında dünyada örnek gösterilen pek çok yeniliğe imza atıyor. Artık dijital kanallar, bankacılıkta destekleyici bir dağıtım kanalı olmaktan çıkıyor ve temel hizmet noktalarından birine dönüşüyor. Türkiye bankacılık sektörü, internet bankacılığında ilk 5 milyon kullanıcıya 12 yılda ulaşırken, üçüncü 5 milyon müşteriye son 30 ayda ulaştı. Mobil bankacılıkta ise ilk 3 milyon kullanıcıya 4 yılda ulaşılırken, dördüncü 3 milyona ise 6 ayda ulaşıldı. Bu verilerden de anlaşıldığı gibi, dijital dünya katlanarak büyüyor. Dijitale yeteri kadar önem vermeyen ya da adapte olamayan ve bu hızı yakalayamayan kurumların gelecek 10 yılda ayakta kalmaları olası gözükmüyor. İnternet ve mobil şube kanallarımızı aktif kullanan müşterilerimizdeki büyüme, özellikle son 2-3 yılda çok hızlandı. Dijital bankacılıkta 2015 dördüncü çeyreği itibarıyla pazar payımız, 13 çeyrektir aralıksız büyüyor. Dijital dünyada fırsatları kovalamaya devam ediyoruz. Örneğin, 2015 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Apple Watch ürünü için geliştirdiğimiz bankacılık uygulamamız ile Sınırsız Bankacılık deneyimini bir adım öteye taşıdık. Mobil bankacılık yolcuğumuza bugün iPhone, iPad, Android, Android Tablet, Blackberry ve Windows Phone 8, Google Glass ve Apple Watch cihazlarının kullanım alışkanlıklarına uygun mobil bankacılık uygulamalarımız ile mobil internet deneyimi sağlayan m.ykb.com ile devam ediyoruz. Akıllı cihaz sahibi müşterilerimiz, mobil bankacılık uygulamalarımızı yukle.yapikredi.com adresi üzerinden veya cihazlarına ait uygulama marketlerinden yükleyebiliyorlar. Mobil şubeden ve internet şubesinden anında ihtiyaç kredisi hizmetimizi hayata geçirdik. Akıllı telefonlara indirilebilen yeni “Yapı Kredi Cüzdan” uygulamamız ile kredi kartı deneyimini dijitale taşıdık.”
Önümüzdeki süreçte internet ve mobil bankacılık üzerinden kişilerin ihtiyaçları daha iyi analiz edilebilecek, onlara özel ürünler ve hizmetler sunulabilecek. “Amacımız tüm kanalların birbiriyle konuştuğu bir bankacılık anlayışı ve dünyasını tüketicilerimize sunabilmek” diyen Yakup Doğan, ekledi: “Bankacılık hizmetlerinin farklı teknolojilere entegrasyonu üzerine çalışıyoruz. Lokasyon bazlı hizmetler, giyilebilir teknolojiler, yeni mobil finansal servisler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics