Dosya Finansta Dijital İnovasyon ve Dönüşüm 13 ŞUBAT 2016 / 15:32

Hedef Y kuşağı olmalı

Dijitalleşme, Y kuşağı nüfusun artışı ve ekonomik koşullar, bireylerin ve kurumların daha hızlı, her yerden ve her cihazdan erişilebilir, ucuz, kârlı ve ileri teknoloji ürünü hizmetler beklentisini artırıyor. Finansal servis sunan kurumlar da sağladıkları ürün ve hizmetleri bu beklentileri karşılayacak şekilde değiştirmek, farklılaştırmak zorunda. Diğer taraftan, Arvato Telekomünikasyon Hizmet ve Çözüm Geliştirmeden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ali Murat Alkanlı’nın da işaret ettiği gibi, yüksek getirili araçların azalması da bankaların kârlılıklarını etkiliyor, müşterilerine kârlı araçlar sunmalarını zorlaştırıyor. Bu da bankaları, iş gücünü verimli kullanmaya ve teknolojiden daha fazla yararlanmaya iterek; hem bireysel, hem kurumsal finans hizmetlerinde dönüşümü beraberinde getiriyor. Finans sektöründe bu hızlı ve kapsamlı dönüşüm gerçekleşirken, Alkanlı’ya göre, düzenleyici kurumları daha da zor bir görev bekliyor.
 
Önümüzdeki yıllarda finans sektöründe, özellikle bireysel bankacılıkta rekabet, artık iş yaşamına atılmış Y kuşağı gençlerini müşteri olarak kazanmak ve tutmak alanında gerçekleşecek. “Y kuşağı aldıkları hizmetin hızlı, kişiye özel, anında ve her yerden ulaşılabilir olmasını talep etmekte ve banka şubesine gitmeyi tercih etmemekte” yorumunu yapan Alkanlı’ya göre, bu durum bankalardan alınan ürün ve hizmetler için geçerli olduğu gibi hem diğer finans sektörü kuruluşlarından, hem de diğer sektörlerden alınan ürün ve hizmetler için de geçerli. Bu nedenle Alkanlı, finans sektörü oyuncularının yeni müşteri kazanmak için Y kuşağının beklentilerini karşılayacak hizmetleri mobil çözümlerle sunması ve kurum ile müşteri arasındaki ilişkiden şubeyi ve aracıları çıkaracak iş modelleri üzerinde çalışması, müşteri ilişkileri süreçlerini ve teknolojilerini dönüşümü destekleyecek şekilde güncellemesi gerektiği kanısında. Çünkü Alkanlı’ya göre, bu yönde çalışmalarını başlatmamış veya sürdürmeyen kurumlar, orta ve uzun vadede özel alanlara sıkışmaya mecbur kalacaklar. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN