Dosya Finansta Dijital İnovasyon ve Dönüşüm 13 ŞUBAT 2016 / 15:29

MOBİL ODAKLI ADIMLAR, YÜKSELEN DEĞER

Başta finans ve bankacılık sektörleri olmak üzere otomotiv, sağlık, üretim, lojistik ve perakendecilik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar e-dönüşüm ve veri hizmetlerine hızla geçiş yapıyor. E-dönüşüm projelerinde kağıttan elektroniğe geçiş aşamasında tereddüt yaşayan kurumlar, e-dönüşümün işlerine sağladığı hız ve avantajları görünce e-dönüşümün önemini kavrıyor. Bir taraftan da, dünyada üretilen veri miktarı hızla artıyor. Bu veri artışı Türkiye’deki işletmeleri de etkiliyor. Yakın tarihe kadar kurumlar, verilerini ve işletim sistemlerini kendi bünyelerinde barındırıyorlardı. Bilgi teknolojisi ihtiyaçlarının üçüncü parti firmalardan hizmet modeli olarak alınması ender rastlanan bir durumdu. “Fakat günümüz rekabet koşullarında, konusunda uzman bilişim firmalarından bu hizmetlerin alınması şart oldu” tespitini yapan Anadolu Bilişim Dönüşüm Projeleri ve Müşteri İlişkileri Grup Müdürü Yaser Aras, “Her yerden ve her zaman güncel veri üzerinde çalışmayı destekleyen iş modeli ile hayatımıza giren mobilite kavramı iş dünyasında verimliliğin en önemli şifrelerinden biri haline geldi” yorumunu yaptı.
Bankacılık ve finans sektöründe oluşturulan regülasyonlar dijital dönüşüm kapsamında pek çok ürün ve hizmet için arz/talep yaratıyor. Bu da BT alanında çalışan firmalar açısından olumlu. Öte yandan, finans ve bilişim teknolojileri bu sayede bir sinerji yaratarak yeni açılımlar geliştirebiliyor. “Mobil bankacılık ve sayısal ekonomi ile birlikte artan e-ticaret kavramlarına yönelik düzenlemeler hem ilgili sektörlerin gelişimine hem de bir düzen içerisinde işlemesine destek olacak” yorumunu yapan Yaser Aras, finans sektöründe rekabeti ve hedeflerini şöyle anlattı:
 
4.5G etkisini gösterecek
“Finans ve bankacılık sektörleri sürekli olarak dijital değişikliğin içerisinde. Finans ve bankacılığın dijital dönüşümü, sadece bu sektörlerin müşteriye bire bir ilişkili kısmının dönüşmesi anlamına gelmiyor. Kurumlarda pek çok fonksiyonun da dijitalleşmesi anlamına geliyor. Dijital dönüşüm finans sektörünü rekabette öne taşıyor. Biz de bu doğrultuda stratejiler geliştirerek portföyümüzde bulunan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), İş Zekası (BI), Büyük Veri Analizi (Big Data) gibi kurumsal uygulamalarda endüstrinin önde gelen tedarikçileriyle iş ortaklıklarımız ile çözümler sunuyoruz.”
2016 yılında hizmete girecek 4.5G mobil internet hizmetleri, tüm BT pazarının mobile yaklaşımını değiştirecek. “3G ile yaşanan sıçramanın ötesinde bir sıçrama yaşayacak mobil iletişimle iş süreçlerinin mobile taşınmasında da ivme bekliyoruz” yorumunu yapan Aras, bu sebeple 2016 ve sonrasında mobil uygulamalar, mobil iş çözümleri ve bulut veri depolama sistemlerinin yükselen değere dönüşeceği kanısında. Aras, beklentilerini şöyle anlattı:
“2016’da veri merkezi pazarının toplam BT pazarının üzerindeki büyüme trendini sürdüreceğini öngörüyoruz. Bunun en önemli nedeni şirketlerin içerisindeki yeni nesil BT yöneticilerinin bu işin çekirdeğinden gelen, operasyonel BT ile uğraşmak yerine, stratejik BT faaliyetleri yürütmek isteyen bilinçli profesyonellerden oluşması. Dolayısıyla veri hizmetlerini dış kaynak olarak satın almak artık şirketler için doğal bir yaklaşım oldu.”
ETİKETLER : 1059

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics