Dosya Finansta Dijital İnovasyon ve Dönüşüm 13 ŞUBAT 2016 / 15:36

TÜM ŞİRKETLER İÇİN SÜREÇLER HIZLANIYOR

Gelişen teknoloji ve finansal gereklilik sonucunda ortaya çıkan bireysel ve kurumsal ürünler, elektronik dönüşümü de yarattı. Başarılı olarak nitelendirilebilecek ve regülasyonla platformdaki yerini alan ürünler, işletmelere de finansal avantaj sağladı. “Dijital dönüşüm platformu üzerinde bulunan tüm paydaşlar itici güç haline geldi” yorumunu yapan FIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar’ın dikkat çektiği gibi, regülasyonları belirleyen devlet organlarından, bu regülasyonlar üzerinden süreçlerini yönetir duruma gelen son kullanıcılara kadar tüm paydaşların platformun gelişimine katkısı oldu. “FIT Solutions gibi özel entegratörler sayesinde şirketlerin doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bürokrasisi ile uğraşmamaları da süreçleri çok hızlandırıyor” tespitini paylaşan Koray Gültekin Bahar’a göre, dijitalleşen finansal ürünlerde etkili bir rol üstlenen düzenleyici kurumlar, sahada edinilen tecrübe ile bu dönüşümün daha geniş bir alana yayılmasını sağlayacak. Dijital dönüşüm uygulamaların kapsamının genişlemesi de bu ekosistemin güçlenmesini beraberinde getirecek.
 
Şirketler gönüllü olarak bu yapıda yerini alıyor
Dijitalleşen finansal ürünlere sahip olmak artık bir gereklilik haline geldi. Bu gerekliliğin şirketlere sağladığı fayda ise rekabet avantajı yaratması. “Rekabet avantajı fark edilince, regülasyon kapsamında olmayan şirketler de gönüllü olarak bu uygulamalara yöneldiler” yorumunu yapan Bahar’a göre, uygulama üzerinde yerini alan her işletme, her anlamda hız kazandı ve bu hızın yarattığı pozitif farklılıklar da işletmelere finansal güç kazandırdı. Bahar, 2016 yılına yönelik beklentilerini ise şöyle anlattı:
“Regülasyonla önümüze gelen ürünler dışında, finansal avantajlar yaratacağını düşündüğümüz, hem kurumsal hem de bireysel anlamda katma değer yaratacak dijital uygulamaları, bu platform üzerine taşımaya devam edeceğiz. 2016, dijital ortama taşınan tüm bilgilerin ortaya çıkaracağı avantajlardan yararlanma yılı olacak. Yeni finansal uygulamaları, dönüşüm içerisinde olan tüm işletmelere sunma eğiliminde olacağız. Hali hazırda zorunluluk kapsamındaki e-Fatura, e-Arşiv ve e-İmza uygulamaları haricinde e-Denetleme, e-Bilet, e-Mutabakat, e-Ödeme, e-Yedekleme, Süreç Yönetimi ve e-Finansman hizmetlerini de sunuyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics