Foto Galeri 02 OCAK 2014 / 19:31

2013'ten aklımızda kalanlar

2013 yılına damgasını vuran Gezi olayları, hükümet politikasından memnun olmayan sessiz kitlelerin, seslerini duyurma çabalarıyla başladı.Farklı konularda ancak aynı tutumdan muzdarip olan kamuoyunda duyarlılık oluştu.

Mayıs ayı sonunda polis müdahalesiyle karşılık bularak, boyut değiştirdi. Yeşil alanların korunması için başlayan süreç, antidemokratik polis müdahaleleriyle karşılandı. Yurt içinde ve dışında toplumun her kesiminden katılımın sağlandığı protestolara rağmen polis şiddeti devam etti.

Gezi Parkı Direnişi sürecinde sosyal medya haberleşme aracı olarak kullanıldı. Sosyal ağların içeriği, kullanıcı kitlesi ve etki alanı değişti. Geleneksel medyanın baskı ve sansür uygulamaları karşısında sessiz kaldığı süreçte, sosyal ağlar kitle iletişim araçlarının yerini aldı.

Google Şeffalık Raporu'nda belirtildiği gibi,internetten en fazla içerik çıkartma talebinde bulunan Türkiye, internet alanında demokrasi sınavını geçemedi. Antidemokratik uygulamaları protesto etmek adına gerçekleştirilen eylemler, sanal ortamda suça dönüştü. Haklayıcı gruplar, genellikle ihtarlarda bulunduktan sonra, kamu kurum ve kuruluşlarına siber saldırılarda bulundu. Türkiye'nin siber güvenliğinin ne kadar güçsüz olduğunu gözler önüne seren saldırıların ciddi maddi hasarları olurken, kamunun dikkati siber güvenlik alanına çekildi.


Haziran ayında ise tüm dünya NSA skandalıyla çalkalandı. Snowden'ın ortaya koyduğu bilgiler, internette kişisel bilgilerin hukuk dışı olarak takip edildiğini ve özel hayatın mahremiyetinin de korunamadığını ortaya koydu.


NSA skandalı, dünya çapında insanların huzurunu kaçırırken, haklayıcılar kişisel bilgilerinin çalınmasını protesto etmek amacıyla siber saldırılarda bulundular. 2013 yılı siber savaşlar; ülkeler arası düzeyden çok, siviller ve internete hakim olan kamu ve kurumlar arasında yaşandı.


Dünya çalkalanırken, iş dünyasında da önemli gelişmeler oldu. Yıla damgasını vuran olaylardan biri 14 yılın ardından Steve Ballmer'ın Microsoft'tan emekli edilmesi oldu.


Bilişim teknolojilerinde, tüketici elektroniğine, akıllı cihazlar, M2M uygulamaları, giyilebilir teknolojiler, akıllı ev uygulamaları ve donanımları ilgi gördü.

Microsoft'u bilişim dünyası gündeminde tutan bir diğer olay da, Nokia'yı satın alması oldu.


2013 yılında XBox ve PS4, oyunseverlerin gündemine oturdu. Halihazırda en çok oynanan oyun rekorunun sahibi , 265 milyon USD'lik bütçesiyle dünyanın en masraflı oyunlarından biri olan GTA 5 satışa sunulmadan 4 gün önce torent sitelerine düştü. Dünyanın en sevilen oyunu bile korunamadı.

Kasım ayında muazzam bir artış gösteren sanalpara Bitcoin'in abartılı finans,hukuk ve yazılım uzmanlarını biraraya getirdi. Önce çok karlı bir yatırım aracı olarak parlatılan BitCoin, kısa süre içinde devletler tarafından, hukuki takibinin sağlamamasından ziyade, vergilendirilememesi nedeniyle afaroz edildi.


Yıl sonunda Türkiye'de yaşanan politik karmaşanın bilişim sektörüne yansımasıysa, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın görevini, Lütfü Elvan’a devretmesi oldu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics