Foto Galeri 07 ŞUBAT 2014 / 12:54

Artık inansanız iyi olur

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojileri yaklaşık on- onbeş yıl içinde gündelik hayatımızın  içinde görüyoruz. Bond serisi filmleri, Terminatör, Batman gibi kurgu fenomenlerinde karşılaşıp, şaşırdığımız ve "bilim değil de kurgu" olduğunu düşündüğümüz teknolojiler dünyamızın gerçeği haline geldi. Hayal gibi gördüğünüz, çok uzakta olduğunu düşündüğünüz teknolojiler, hayatımızın içinde ve günden güne daha da yoğun ve etkin kullanıyoruz. 

Uzay turizmi fantezi olmaktan çıkacak

Onlarca bilim kurgu hatta komedi filmine bile konu olan uzay seyahatleri 2014 yılında gerçekleşecek.
Virgin Galactic şirketi artık yolculuğa hazır. New Mexico’dan Sir Richard Branson ve çocukları Holly ve Sam, Spaceport America’dan uzay seyahatine çıkacak. Ayrıca Mars One Projesi’nin Mars’ta koloni kurma hareketliliği de bu yıl daha da hız kazanıyor.Yakında giyeriz artık... 

Akıllı saatler, yavaş yavaş kollara takıldı, Google’ın akıllı gözlüğü  karabatak gibi bir görünüp bir kayboldu ama, kan şekerini kontrol eden kontakt lensle giyilebilir sağlık çalışması devam etti.


Haliyle 2013 sonunda kullanıcılar teknolojiyi giymeye başladı. Zaten kullanıcıdan çok önde olan ürünler, 2014 yılında bedenimizi sarıp hayatımızı teknolojiye entegre edecek. Özellikle sağlık alanında kullanılan teknolojiler, hayatı kolaylaştıracak.Şeylerin interneti

Teknolojinin faydalı olduğunu anlamamız, gündelik hayatımızın kolaylaşmasıyla gerçekleşiyor. Yakın zamanda ortaya çıkan bağlantılı cihazlar, 2014 yılında hayatımıza girecek.Bağlantılı cihazlar akıllı telefon ve bilgisayarlarla sınırlı kalmayacak. Bu gün bile telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, otomobil, ses sistemleri uyumlandırılırken, yakın zamanda makineler arası iletişimle bütünleşen teknolojilerle; kapı kilidinden, yemek pişirme cihazlarına ; bisikletten saate kadar pek çok uygulayıcı ağa bağlantılı olacak.

Robotların yükselişi
Şaşırtıcı derecede işlevsel robotların tanıtımıyla bitirdiğimiz 2013 yılı, Cheetah, Petman ve Atlas’ın yankılarıyla geçti. DARPA gibi robot gelişmelerini destekleyen kurumların projeleriyle önümüzdeki yılda da robotik gelişmeler ve uygulamalar yaygınlaşacak.


 

Akıllı TV’ler büyüyecek
Akıllı TV’lerin boyutları büyümeye devam edecek. Bu yıl tanıtılan onlarca yeni televizyon, bir önceki yılın ürünlerinden daha da büyük. Dev ekranlar; internet, mobil uygulama ve sosyal ağ kullanımında da akıllı televizyonların dev ekranları diğer teknolojilerle bütünleştirilerek kullanılacak.


3D yazıcılar

Yazıcı ana akımının sonu geliyor. IDC’ ye göre, 3 Boyutlu yazıcılar yüzde 59 artacak. Daha şimdiden özgün kullanım alanları bulduğumuz 3 boyutlu yazıcılar. Aslında yazıcıdan çok daha öte. Özellikle sağlık, uzay, otomotiv endüstrilerinde kullanılan 3D yazıcılar, yedek parça üretmekten, küçük çaplı imalat yapmaya kadar özgün işler yapıyor.

İkincil ekran kullanımı
TV programlarının sosyal medyayla eş zamanlı ve ikincil ekranlı kullanımı, uzaktan kumanda kadar yaygın olacak. İnsanlar televizyonda izledikleri programları sosyal medyada takip ediyor. İkincil ekran uygulamalarında programlar yayındayken izleyicilerin sosyal medya paylaşımlarını destekleyen uygulamalar yaygınlaşması bekleniyor.

Akıllı telefon pazarı büyümeye devam edecek
Dünya çapında 1 milyardan fazla akıllı telefon satılması bekleniyor. IDC verileri, Çin’deki akıllı telefon kullanıcılığının 2014 yılında 360 milyondan 450 milyona çıkmasını öngörüyor.

Mahremiyet için savaş

NSA skandalının ardından,  interner güvenliğiinternet kullanıcıları, sayısal ayak izlerini korumak için tedbirli davranmaya çalışıyor. ABD hükümetinin duruşu göz önünde bulundurulunca kişisel bilgilerin korunması ile ilgili yaşanan sorunların devamı bekleniyor.

Neler neler konuşuluyor yeniliklerin öncesinde...Sinemada, edebiyatta hatta mimaride bile  gördüğümüz teknoloji ve insan bütünleşmesi, dünyanın ve hayatımızın gerçeği. Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz ya da dünyanın bir ucunda geliştirildiğini duyduğumuz teknolojiler için;  "Japonlar uçan halı yapmış",  "  Şu bilimadamları herşeye çare buldular da, bi'  İstanbul trafiğine çare bulamadılar" gibi... konuşsak da, farkına varmalıyız ki, kurgu sandığımız bilim; teknolojiyle yarınlarımızı ördü.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics