Foto Galeri 11 TEMMUZ 2014 / 17:41

Elektronik cihazlarınız tatile hazır mı?

Yaz geldi, havalar ısındı, tatil hazırlıkları başladı.
Şehirden ve işten ne kadar uzaklaşmaya çalışsak da gündelik hayatımızın bir parçası olan elektronik cihazlarımızdan asla uzaklaşmıyoruz.Hobilerimiz, iletişim araçlarımız, sosyal medya alışkanlıklarımız derken ellerimiz kollarımız cihazlarla dolu tatil yapmaya çalışıyoruz. 
Artık tatili ellerimizde telefon, fotoğraf makineleri, e-kitaplar, müzik çalar ve kulaklıklar olmadan yapamıyoruz...Seyahatinize uçakla çıkıyorsanız, seyir esnasında cep telefonlarımızı uçak moduna almayı unutmayın.Tatile çıkmadan önce kendiniz hazırlandığınız gibi elektronik cihazlarınızı da hazırlamalısınız. Nasıl uzun yola giderken arabanıza bakım yapıyorsanız, cihazlarınızı verimli ve güvenli kullanabilmek için onların da kontrollerini yapmanız gerekir.
Otomobille seyahate çıkacaksanız, aracınızın elektronik donanımın sürüş ergonomisini olumsuz etkilemeyeceğinden emin olun.

GPS cihazları sürücünün kontrolünü kaybetmesine yol açmayacak kadar yakın olmalı.
Uzun seyahatlerde araç kullanırken telefonu kullanabilmek için bluetooth donanımı kurabilirsiniz. Ya da sesi hoparlörden almak için telefon sabitleyici kullanabilirsiniz
Elektronik cihazlar hassastır. Hasar görmemeleri için darbeye ısı ve güneşe karşı korumalı sağlam koruyucu kılıflar içinde muhafaza edin.
Elektronik cihazlarınızı doğrudan güneş ışığından, sudan, kum ve tozdan korumalısınız. Tablet, telefon gibi cihazları suya düşürmeseniz de ıslak ellerle tutmak ve konuşmak, cihazın ekranına ve hoparlörüne de zarar verir.
Denize bile telefonsuz girmem diyorsanız ya da tek başınıza sahile indiğinizde cihazınızı plajda bırakamıyorsanız, su geçirmez kılıfları kullanabilirsiniz. Ayrıca cihazınız ıslanırsa; fişini çekin, bataryasını çıkarın ve münkünse çok hafif hareketlerle akan suyu kurulamaya çalışın. Elbette en kısa sürede yetkili servise götürün.
Güvenlikli olmayan bölgelerde kullanım elektronik cihazlarınıza yönelik tehditleri artırıyor. Bu nedenle daha fazla önlem almanız gerekiyor.
Tatile çıkmadan önce yapacağımız bakımın başında bugüne kadar hala yüklemediyseniz bir virüs koruma programı yüklemek geliyor. Virüs koruma programlarının her zaman en güncel sürümlerinin kullanılması daha isabetli oluyor.
Elektronik cihazların güvenliği söz konusu olduğunda bir çok açıdan dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle tatil dönemlerinde karşılaştığımız riskler arttığında alınacak önlemler de çeşitleniyor.Yaz aylarında sosyal ağlarda artan oltalama saldırıları, istenmeyen e-postalar, kimlik avı dolandırıcılıkları, Truva atları, solucanlar derken cihazlarınız ve kişisel bilgilerinizi korumak için biraz daha özenli davranmanız gerekiyor.
Yaz tatillerinde elektronik cihaz kullanımında en belirgin değişiklik, daha fazla fotoğraf ve video paylaşılması. Özellikle sosyal ağlarda video ve fotoğraf paylaşımı tatil dönemlerinde belirgin düzeyde artıyor. Verilerinizi eşzamanlı paylaşmaya çalışırken, onları daha sonra da kullanmak isteyebileceğinizi unutmayın.
Önemsediğiniz verileri yedekleyin. Tatil boyunca güzel anılarınızı kaybetme korkusuyla bunalmak istemiyorsanız, cihazlarınızda otomatik depolamayı etkin kılarak çektiğiniz fotoğrafları e-posta adresinizde yedekleyebilirsiniz.
İyi güzel ama bu verilerin aktarımında dikkatli davranıyor muyuz? Öncelikle yedeklemede kullandığınız hafıza kartları ve harici belleklerin güvenli olduğundan emin olun.Cihazları doğrudan yabancı bilgisayarlara bağlamayın. Veri aktarımını bluetooth, internet ağı ya da güvendiğiniz harici belleklerle sağlayın. Yabancı cihazlarda kullandığınız harici bellekler, sizin cihazlarınıza virüs taşıyabilir.Emin olmadığınız cihazları kullanmamaya özen gösterin.
Veri aktarımında mümkün olduğunca kendi internet ağınızı kullanın. Güvenli olmayan ağları tercih etmeyin. Kendi taşınabilir ağınızı kullanmak, güvenilir olmayan Wi-Fi'den daha iyi bir tercih olacaktır. İnternet cafe gibi genel kullanım alanlarında cihazlarınıza virüs bulaşma ihtimali yüksektir.
Şifrelerinizi yenileyin. İçinde rakamlar ve harfler bulunan şifreler kullanın. Şifremi unuturum diye korkarak kişisel bilgilerinizi tehlikeye atmayın.Elbette telefon, tablet, fotoğraf makinesi, GPS, müzik çalar, kulaklık, şarj aleti, giyilebilir bileklik, saat... gibi elektronik cihazlarımızı yanımızda aksesuvar olarak taşımıyoruz. Ancak tüm cihazların kalabalığı, kullanım özellikleri ve bulunduğumuz mekanların koşullarından kaynaklanan güçlükler kimi zaman gerginliklere yol açabilir. Sakin olmalı ve etrafımızdaki insanları rahatsız etmemeliyiz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics