Foto Galeri 13 OCAK 2014 / 18:03

"En" yenilikçi yetenekler

Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon alanında çalışan şirketlerin en yenilikçi yüzde 20 si, çığır açan radikal yenilikler peşinde. İnovasyon yarışında en önde koşmak için özel yetenekler gerekiyor.
5 yıl içinde yüzde 90 oranında büyüme bekleyen en yenilikçi ilk yüzde 20, Yüzde 37,5 büyüme gösteren TMT şirketleri ortalamasına oranla son üç yılda 45 milyar dolar ekstra gelir sağladı. PwC’nin 45 milyar Dolarlık araştırmanın yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, TMT şirketlerinin büyüme hedefleriyle, sektördeki en yenilikçi şirketlerin yüzde yirmisinin hedefleri arasında büyük fark var.

Alanda en çok inovasyon yatırımı yapan telekomünikasyon şirketleri; önümüzdeki 5 yıl içinde ortalama yüzde 51. 7 iken, alandaki en inovatif ilk yüzde 20’nin büyüme hedefiyse yüzde 192.8 gibi çok yüksek bir oranda.
Evrensel bir kültür olan yenilikçilik;sektörler ve ülkeler arasında küçük bir sayı ile sınırlı değildir.
İnovasyon, farklı mecralar için geliştirilebilir, uygulanabilir, bazı işlere özel olarak tasarlanabilir. Bir alandaki inovasyon çalışması, başka pek çok alandaki yenilikleri doğuracaktır.
Kendi başarılarının katili oluyorlar.
"Son iki yılda baştan beri yenilmez görünen ancak artık sadece mazinin yıldızlarına dönüşen pek çok şirket gördüklerini ifade eden PwC’s Küresel Teknoloji Endüstri Başkanı Raman Chitkara "düşüşlerinin nedeni yeniliğe odaklanma konusundaki eksiklikleri oldu" diyor
Düzensizliği başarıya çevirin.
İnovasyon lideri olmak için, karşılaştığınız engelleri, yaşadığınız sorunları avantaja dönüştürmelisiniz. Bir inovasyon koşucusu hayata bakışında fırsatları keşfedebilecek derinlikli bir bakışı olmalı.
Fırsatları değerlendirmeli ve engellerden yılmamalı.Yatırımcıları ve yaratıcıları kaçırmayın.


İnovasyon alanında başarılı olmanın anahtarlarından biri, eldeki verileri iyi analiz etmek.İş alanlarındaki tüm süreçleri algılayacak bir kafa yapısına sahip olması gereken inovasyon koşucularının sahip olması gereken özgün nitelikler var.
 İnovasyon liderleri, çok yönlü kişilikleriyle donanımlı, esnek ve risk alabilen insanlar olarak tanımlanıyor.Liderler, sorumluluklarının yanısıra, işbirliği ve birlikte çalışmadan faydalanabilen insanlar.
Yaratıcılık, başarılı bir takım çalışmasıyla gelişip, birlikte çalışma kültürünün olduğu bir yönetimle güçleniyor.
İnovasyonun öncü isimleri yeni fikirleri geliştirmek ve en iyi inovasyonu sağlamak için rakipleriyle mücadele etmekten kaçınmaz. Önde gelen yenilikçi şirketler, yeni fırsatları rakiplerine kaptırmamak için vahşice yatırımcılık mücadelesi veriyor.
Rekabet inovasyon alanında genellikle sert koşullarda yaşansa da, etik çerçeve tüm yenilikleri kucaklıyor.

İnovasyon koşusunda öncü isimler, rota ve stratejilerini uygulanabilir ve esnek olarak belirlemeli ve bunları baştan uca uygulayabilmeli.Kendi çizdiği yola uygun olarak koşan isimler, hem liderlik vasfıyla ekibine yön göstermeli hem de birlikte çalışma becerisiyle gücüne güç katabilmeli.
İnovatif hedeflere ulaşmak için, en doğru verilerle ve cesaretle çizilen yol haritasını, yılmaz bir kararlılıkla takip etmek gerekiyor. İnovasyonda gerçek başarı ancak kararlılık ve inançla elde ediliyor.


Liderlik inovasyon işinde çok önemli. İnovasyon yolunda koşarken, ardınızdan gelenlerin liderlerine inanması gerekir. Bu yüzden iyi bir lider, güvenilir olmalıdır.

Yapısal yetenekler ve kişisel donanımları Şirketin dokusunda var olan kurumsal yetkinlikleri kişisel donanımıyla birlikte, uzun süreli koşulara hazırlamalı.
Yaratıcılığa uygun bir düşünce yapısı ve kültür, işbirliği, yetenek, çok yönlülük, esneklik, dayanıklılık, stratejik düşünce, risk alabilmek, azim ve hırs; liderlerinin sahip olması gereken yeteneklerin başında gelenler.
Elbette her türlü olumsuz koşula karşı direnmek, azimli ve dayanıklı olmak da,inovasyon liderliğinin vazgeçilmez özelliklerinden biri. Liderler bu yetkinliklerle  verileri doğru değerlendirerek doğru hedefi belirlemek ve  yolları seçmeli ve  icrai tutarlılık yani aldığı planları kararlılıkla uygulamalılar.


Pwc’ye göre, şirketlerin inovasyon çalışmalarını hızlandırmak için kendilerinde yanıtlarını aramaları gereken sorular var. Neredesin ve nereye gitmek istiyorsun? Pazar içindeki konumunu bilmek ve stratejik hedefini belirlemek; ürün, servis, teknoloji,süreç, iş modeli gibi alanlarda uygulanacak inovatif çalışmaların yönünü çizmek için çok önemli.
Yenilik üretmek için taşıyıcı motorunuz ne? İnovasyonun uygulanması gereken, iyileşmeyi tüm yapıya yansıtacak birimi doğru belirlemek gerekiyor.Ön plana çıkarılacak birim, ürün ya da çalışmanın ne olacağına karar vermek inovasyon çalışmasının verimli sonuç vermesinde önemli rol oynuyor.
Ne kadar inovasyona ihtiyacınız var?

Büyümek isteyen şirketlerin inovasyona ihtiyacı vardır ancak, az inovasyon ve fırsat büyük düşünmeye engel olurken, fazlası da kaynakların verimsiz değerlendirilmesi anlamına gelir.
İnovatif çalışmalar gerçekleştirilirken hedeflere, kabul edilebilir risk çerçevesi ve ihtiyaçların tamamına uygunluğu gözetilmeli.İnovasyon için yapılan zaman, para ve iş gücü harcamaları, hedefler doğrultusunda olmalı. Elde edilen kazançlar bir yandan inovasyon kültürünün gelişmesini sağlarken bir yandan da kurumun ihtiyaçlarını karşılamalı. 

• Stratejilerinizi uygulamak için yeterince kaynağınız var mı? Birlikte çalıştığınız insanları da inovasyona inandırmalısınız.


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics