Foto Galeri 18 MART 2014 / 16:00

Güvenlik ne demek yeni öğrendik

Teknolojik gelişmeler gündelik hayatın kalitesini artırıyor. Gerek kurumsal gerekse özel hayatımızda güvenlik alanında teknolojik uygulamaların olumlu etkisi kendini açıkça gösteriyor.


Güvenlik; oldukça geniş bir kavram. İzinsiz ve yetkisiz girişin engellenmesi olarak tanımladığımızda güvenlik önlemleri siber güvenlikten parmak izi taramalı kapı girişine kadar anlaşılır bir ifade oluyor. Kapınızdan hırsız girmesi ihtimalinden, sosyal ağlardaki oltalama saldırılarına kadar pek çok alanda bilişim teknolojileri güvenlik çözümleri sunuyor.

Kameralar, güvenlik amacıyla önceleri bankamatiklerde kullanılmaya başladı. Ardından kamu kurumları, holdingler, okul ve site girişlerindeki kapı otomatlarına gömülü olarak IP kameralar kullanılmaya başlandı. Bebek odalarında kullanılan minik kameralardan bugün iki kapılı otobüslerde bile var.

Yeni gelişmelerle kameralar yüz bölgesini düzeltiyor, iç ve dış ortam görüntülerini birleştirerek netleştiriyor.
Daha kaliteli görüntüleri daha uzun süre kayıt altında tutabilen IP kameraların, sis ve yağmura karşı dayanıklılığı artırıldıkça dış alanda güvenlik sağlama kapasiteleri de artıyor.
IVM teknolojisiyle kameralar akıllı özelliklerle donatılarak beklenmeyen ve istenmeyen bir durumda alarm verebiliyor. Yani trafikte ters yöne giren bir otomobil ya da ATM önünde şüpheli hareketler kaydeden kamera alarm veriyor.
Kamera görüntüleri bütünleşik kullanımı aslında oldukça yaygın. Sitelerin giriş, garaj kapıları ve asansörlerinde kurulan kameralar giriş izni verilmesi için bir güvenlik kademesi sağlıyor. Böylece iş ve yaşam alanlarına habersiz giriş sağlanamıyor. En yaygın kullanım genellikle bölgedeki güvenlik ve yönetim birimleriyle bütünleşik kullanılıyor.

Ne yazık ki güvenlik gerekçesiyle geliştirilen kameralar kimi zaman kötü niyetlerle kullanılıyor. İnsanların özel hayatlarının ihlalinin yanı sıra, iş verimliliğini sağlamak adına bazı şirketler çalışanlarını gün boyu baskı altında tutuyor.

Kurumsal güvenlik, en az iş verimi kadar önemli. Yine fiziksel olarak ele aldığımızda kart okuma sistemleri, parmak izi ve parmak damar izi tanımalı güvenlik sistemleri hatta yüksek güvenlik önlemleri gereken yerlerde retina tarama ; şirketlerde yetkisiz girişi engelliyor. Yine de küçük ve güvenlik riski orta ve altı olan şirketlerde güvenlik önlemi olarak kullanılması çok gerekli değil.

[caption id="attachment_60548" align="alignleft" width="550"] suran manvelyan[/caption]


Retina taraması ve parmak izi onaylama sistemleri kurumsal alanın dışında da kullanılıyor.Parmak damar izi sistemleri ve retina taraması güvenlik alanında daha kişiye özel erişim izni sunduğu için, e-devlet uygulamalarına erişimlerinde, e-reçete sistemlerinde ve mobil cihazların güvenliğinde yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle akıllı evlerde makineler arası iletişim uygulamalarının güvenlikli çalışması için parmak izi ve retina taraması etkin kullanılıyor.

M2M uygulamalarının güvenlik açısından değerlendirildiğinde, fırının gereksiz çalışmasını engellemekten, seyir halindeki araçların yerinin belirlenmesine kadar farklı alanlarda kullanılıyor.
Hasta, yaşlı ve engelli kişilerin güvenliğinin sağlanmasında da kullanılabilen M2M uygulamaları kişisel güvenliğin sağlanmasına yardımcı oluyor. M2M uygulamaları SİM teknolojisini kullanarak lojistik alanında da kayıp ve çalıntıları engelliyor.
Çalıntılara karşı bireysel kullanım için de teknolojik uygulamalar bulunuyor. Akıllı telefonların nerede olduğunu bulmak ve onu izlemek için uygulamalar bulunuyor.Hatta cihazın yanı sıra verilerinin güvenliğini de düşünenler için, telefonun uzaktan kilitlenmesi de mümkün.
Mobil cihazlarla bütünleşik kullanılan güvenlik çözümleri, e- güvenlik alanında çok değerli. Hem cihazların hem de cihazların arasındaki uyumluluğun güvenliğine özen göstermek pek çok konuda önlem sağlıyor. Özellikle akıllı ev sistemleriyle bütünleştirilen güvenlik teknolojileri içinde pek çok uygulama bulunuyor.
Sabah güneşinin aydınlığıyla yeni güne başlamak istiyorsanız, geceden perde alarmını kurabilirsiniz. Sabahları gözünüzün içine güneş girmesini sevmiyor ama aydınlık gelsin istiyorsanız, perdenizin bir kanadına komut verebilirsiniz.
Bunun güvenlikle ne ilgisi mi var? Hırsızlar sadece kapıdan giriş çıkışı değil, evin içinde ne olduğunu ya da evdeki hareketliliği de takip eder. Ayrıca güvenlik sadece eşya için değil, özel hayatınızın mahremiyeti için de çok önemlidir.
Evin bina girişinden odalarınıza kadar evinizin kapılarınızı akıllı ev sistemleriyle açıp kapatabilirsiniz. Garaj kapısının kilidini kontrol etmek için kamerayı izleyip, kapatılması için de akıllı güvenlik sisteminizi kullanabilirsiniz.
Yani kapıyı açık mı unuttum diye gün ortasında eve koşmanız gerekmez.
Ayrıca akıllı ev sistemleri; yangın ve gaz kaçağı tehlikelerine karşı dedektörlerle donatılarak güvenlik sağlıyor. Akıllı evde güvenlik, sizin mobil cihazınıza ve hatta doğrudan kolluk kuvvetlerine, itfaiye ya da sigorta şirketine bağlanabiliyor.
Günümüzde güvenliğin en önemli olduğu konulardan biri veri güvenliği. Verilerin şirketlerin kendilerinden daha kıymetli olduğu çağımızda devletler siber güvenlik orduları kuruyor. Şirketler güvenlik odaklı BT çözümlerine önem veriyor. Kişisel cihazlardaysa antivirüs programları siber suçlulardan çok daha hızlı yenileniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics