Foto Galeri 04 MART 2014 / 12:11

Yeni nesil çok değişti

Artık bilgisayarlar çok estetik.Hafif, kablosuz ve ergonomik kullanım özelliği olan yeni nesil cihazlar artık aksesuvar gibi "tasarım harikası" olarak tanımlanıyor. 
O günler'i hiç yaşamamışız gibi


Şimdi kablosuz çalışan ve pil ömrü gitgide uzayan yeni nesil mobil bilgisayarlarla mutlu mesut yaşıyoruz.. Yakın zamana kadar, kablolarla örülü ağlarla düğümlenmiştik.

Evde çalışan birini düşünün, bilgisayar, ses sistemi, harici bellek, mobil telefon şarjı, yazıcı... ve daha fazlası.. bir tek masa ve koca bir düğüm...Kablolar hep baş belasıydı. Belki de insanları teknolojik cihazlardan bunca yıl uzak tutan en önemli sorun buydu..

Belki de tek sorun bu değildi..

Bilgisayarlar o kadar yavaştı ki...

Önce sinirleniyor, sonra sinirlenmekten yılıyorduk.. Bir dosya indirmek için kalkıp gezinirdik, belki de  bu yüzden daha sağlıklıydık bilgisayarlar yavaşken?

Isınan ve yavaş bilgisayarlar kediler için huzur veren kucaklar oluyordu en azından.Şimdiki işlemciler  hızlı.. çok hızlı..Eskiden kör olma korkusuna rağmen, bakmaktan kendimizi alıkoyamadığımız ekranlar bugün,  büyüsünden kendimizi alamadığımız görsel şölenlere dönüştü.

Bir zamanlar piksel piksel gözlerimizle nakış ettiğimiz oyunlar, şimdi sanal gerçeklik düzeyinde.
Atari düzeyiyle kıyaslamasak bile, (Graphics Processing Unit) GPU'nun 90'lı yıllardan sonra geliştiğini, 96'dan sonra 3 boyutlu görüntü özelliklerinin geliştiğini göz önünde bulundurunca kısa sürede çağ atladığımızı görmemek mümkün değil.


Gerek sanal gerçekliği gerekse sektörün büyüklüğü açısından  oyun artık başlıbaşına bir dünya. 

Eskiden çocukların oyalandıkları ve ebeveynlerin ne olduğunu bile anlamadığı çizgifilm edalı görüntülerdi. Oyun oynamak sadece boş zaman eğlencesi değil.Şimdi seslendirmelerinden, canlandırmalarına, efektlerinden aksesuvarlarına kadar ayrı uzmanlık gerektiriyor. Sadece Türkiye'deki oyun pazarının hacmi 500 milyon dolara ulaştı. Bağımlılık yapan oyunlardan ve iyi seviyeye getirilip, oyunseverlere cihazla birlikte satıla oyunlardan bahsetmiyoruz bile.
Yeni nesil bilgisayarların şekillendirdiği bir başka alan da sosyal ilişkiler oldu.
Yeni taşınabilir cihazların zaman içinde daha şık, daha ergonomik olması ve tasarımlarıyla aksesuvar olarak değerlendirilmesi sosyal hayatı etkiledi. Sosyal ağlar,  cihazların sağladığı yaygınlaşma potansiyelini değerlendirerek gelişmeyi sürdürdü. Sürekli açık tutulan cihazlar, sürekli çevrimiçi sosyal ağ kullanımlarını getirdi.  

Gerçek hız gerçek öğrenme

Yeni bilgisayarlar, hızlı işlemler ve hızlı internet içerikleri sağladı. Eskiden fotoğraf makinesindeki dosyaları arkadaşınıza göndermek için bilgisayara kablolarla iletmek ve  cdye yazdırmak ya da saatlerce vakit alırdı. Şimdi, fotoğrafları düzenleyebiliyor, kendi videolarımızı film haline getirecek kurguları yapabiliyoruz. Bilgisayarlar, kullanılabilir hızları ve geliştirilebilen hafızalarıyla artık ilgilenen ve emek harcayan herkesi profesyonel yapabiliyor.

Şimdi herşey daha temiz

Bilgisayarları "temizlemek" eskiden gerçekten çok daha zordu. Fazla yer tutan dosyaları silinceye kadar virüs saldırıları bilgisayarın çökmesine neden olurdu. O yüzden pek çok kişinin hayatının bir dönemine ait hiç fotoğrafı yoktur.

Kaybetmekten korktuğumuz veriyi onlarca kez yedekleme ihtiyacımız temelinde bu dönemler yatıyor.

Kontrol bizdeBilgisayarlar sadece oyun ve oyun donanımı olarak geçmiyor elimize. Şimdi M2M teknolojisiyle neredeyse bütün cihazlar birbiriyle bağlantılı olabilir. Mobil telefonlar farklı bağlantı yöntemler ve her gün geliştirilen binlerce yeni uygulamayla cihazlar bağlantılandırılıyor ve şeylerin interneti kavramı hayatımıza yerleşiyor.

Yeni nesil cihazlar birbirlerini iyi tanıyor. Kablosuz da olsalar, bluetooth için uzakta da olsalar birbirlerini tanıyor ve çalışabiliyor.

Şimdiki bilgisayarlar çobanlar için bile lokasyon bağımsız çalışma fırsatı veriyor.


M2M teknolojileri öyle gelişti ki, çiftlik hayvanlarına takılan çipler verileri bilgisayarlara iletiyor ve dilediğiniz uygulamalarla onları kontrol edebiliyor, eş zamanlı bakımlarını uzaktan da olsa sağlayabiliyorsunuz.

Profesyonel çiftliklerde kullanılan sensörler, yeni nesil bilgisayarlara hızla veri aktarabiliyor. Hayvanların tok olduğu bilgisi aktarılana kadar acıkacaklarını düşünürsek, hızlı çalışan bilgisayarlar her alanda önemli.


 

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics