FOTO GÜNCEL 30 TEMMUZ 2016 / 18:00

Murat Göçe Bilişim500 açılış konuşması

Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar ‘ım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü, e-Devlet Hizmetleri Daire Başkanım, Bir önceki Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu Başkanım, sivil toplum kutuluşları başkanlarım, kıymetli basın mensubu dostlarım ve tüm katılımcı misafirlerimiz,
 
Tam 13 gün önce yaşadığımız, akıldışı ve şükür ki başarısız darbe teşebbüsünden sonra, BThaber Şirketler grubu olarak, ülkemizin bu problemli günlerden sonra, ekonomik olarak daha büyüyeceğini, bu nedenle de hiçbir etkinliğimizi iptal etmeyeceğimizi, hem haber olarak hem de sosyal medya hesaplarımızdan duyurmuştuk. Şimdi bu amaç dahilinde, Bilişim 500 Türkiye araştırmasının 17cisinin ödül törenini yapıyoruz, hepiniz hoş geldiniz.
 
Ödül törenimize geçmeden önce, başta Mustafa Kemal Atatürk ve savaş arkadaşları olmak üzere, vatanımız için canını veren eski ve yeni tüm şehitlerimizi , ayrıca bu vesile ile, yakın tarihte kaybettiğimiz sektörümüzün çok değerli insanları İhsan Mutlu ve Mustafa Çağan’ı rahmetle anıyor , ülkemiz için barış ve huzur dolu, en hayırlı günlerin olmasını umut ediyoruz.
 
Bu seneki hikayemiz, bundan 6 ay önce , bu yıla ait tema ve grafiklerin hazırlanması ve akabinde, araştırma formlarının, neredeyse bütün Bilişim firmalarına gönderilmesi ile başladı. Toplanan formlar değerlendirmeye alındı, 4 aylık çalışmanın sonunda, katalog için grafik çalışmaları başladı, görüşler , yazılar alındı, nihayetinde ilk 500’e giren firmalar katalogda yerini aldı. Bugüne kadar derecelerle ilgili kimseye bilgi verilmedi, sonuçların detaylı olarak açıklandığı katalogları tören çıkışında alabilirsiniz. Bu araştırmayı yapan M2S Araştırma Anonim şirketimize teşekkür ederim.
 
Bugün burada olma nedenimiz törenin  hazırlıklarının da, 2 aylık bir çalışma geçmişi var. Uygun salon bulunması, en iyi imkanlarla salon ve teknik ekipman tedariki, kimin hangi plaketi, kime vereceği ve hatta plaketlerin hazırlanması, konuşmacıların tespiti, sunucu seçimi , jenerik, provalar, yoğun çalışmalar. Bilişim Zirvesi etkinlik şirketimize teşekkür ediyorum.
 
Bizim emek yoğun bu çalışmalarımızı , bütün Türkiye’ye duyurulmasında yoğun çaba sarfeden, Basın ilişikileri ve reklam ajansımız değerli Sade İletişime , Bu çalışmanın sahibi BThaber şirketinin emekçileri, sevgili grafiker, muhabir , satış ve yönetim dahil bütün ekibe de en derin duygularımla bu başarılı çalışma için teşekkürlerimi iletiyorum.
 
Buraya kadar gelme nezaketi gösteren Değerli devlet büyüklerimize, ödül vermeye gelen sektör temsilcilerimize, sivil toplum kuruluşları Başkanlarımıza, sponsorlarımıza ve tüm katılımcılara da saygılarımı iletiyor, sevgilerimi sunuyorum.
 
Ben bu kısa konuşmamda sizlere, Bilişim 500 araştırması hakkında, özellikle de çok sorulan sorulara, cevap mahiyetinde bilgi vermek istiyorum.
 
Önce yeniliklerle başlayayım,
 
Geçen seneyi birçoğumuz hatırlayacaktır. Temamız inci idi. Biz BThaber Şirketler grubu olarak sektördeki küçük büyük her firmamızı değerli bir inci olarak görüyoruz. Bu incilerin içinden en fazla ciroyu yapan 500 inci seçtik.  Bu sene temamız dişliler.  Sektörümüzün bütün incileri aynı zamanda ekosistemimizin birer dişlisi. Bizim sektörün bu dişlilerin hepsine ihtiyacı var, birkaçı çalışmadığında yaşanan sıkıntıları geçmişte gördük, önemini biliyoruz. Umalım ki bütün dişliler ahenk içinde birbirine güç katarcasına çalışsın.
 
Hazır bu konuya girmişken, ikili sohbetlerde bahsetmeye çalıştığımız bir sıkıntımızı hazır ilgili devlet büyüklerimiz burada iken sizlerin huzurunda iletmeye çalışacağım. Sayın büyüklerimiz, sektörümüzün iki bileşeni Bilgi teknolojileri ve iletişim birbirinin ayrılmaz parçası olduğu kadar ikisi de birbirini tamamlamaktadır. Devlet kurumlarının gözdesi durumundaki iletişim firmalarını her zaman saygıyla alkışlarken dikkat ve ilginin biraz da Bilgi teknolojileri firmalarına verilmesini arz ediyoruz.
 
 
 
 
 
 
Bu sene ödül verecek dostları, Bilişim firmalarından daha çok bizlerin velinimeti olan kurumlarımızın CIO’larından seçtik. Bunun yanısıra birçok Sivil Toplum kuruluşları Başkanlarımızı da unutmadık.  Maalesef her meslektaş ve stk’mızı sahnede görme imkanımız yok ama her sene listeyi yenilemeyi düşünüyoruz, bu sene buna başladık.
 
Ödül törenimize geçen sene kazandırdığımız bilişime 35 yıldan fazla emeği geçenlerin plaketleri ile başlayacağız. Akabinde BThaber özel ödülleri var.
 
Bu sene kategorilerde alışılageldik isimler yerine, yeni firmalar, sürprizler var, onları şimdiden kutluyorum. Ve en büyük yenilik ise, her sene yaptığımız en büyük 10 Bilişim firması sıralamasını, birkaç yıldır zeminini hazırladığımız şekilde , ilk 5 Bilgi teknolojileri ve ilk 5 iletişim firması olarak 2ye ayırdık .  
 
Bilişim 500 araştırması, sektörümüzün önemli ihtiyaçlarından olan çalışan sayısı, ücretler, üretkenlik kriterleri, randıman oranı, uzmanlık alanları ve bunun gibi istatistiki bilgilerden, en azından bazılarını karşılamaya yöneliktir. Biz bu araştırma ile, ciro bazında firmaları sıralarken, uzmanlık alanlarında da kategorilere ayırarak, hem yurtdışı alıcılara hem de yurtdışı yatırımcılara, referans kaynağı oluşturuyoruz.
 
Bilgi vermek istemeyen veya bir nedenle veremeyen firmaların bilgileri , eğer halka açık şirketler ise, ciro bilgileri borsadan temin edildi. Fakat bu firmalar, ilk 500 derecelendirmesine katılsa da, maalesef kategorilerde değerlendirilemedi. Çünkü kategori seçimi firmalarımıza ait. 
Biz herhangi bir şekilde, firmaları bir kategoriye sokmuyoruz. Yollanan formlarda, ciro bilgisi ve bu cironun, hangi kategoride elde edildiği soruluyor ve belgelenmesi isteniyor. Firma,  gerçekleştirdiği cironun, hangi kategoride olduğunun seçimini, kendisi yapıyor. Bu durumda da tabi ki bilgileri borsadan alınan firmaların kategorilerde derecesi de olamıyor.
 
 
 
 
En çok sorulan sorulardan biri olan, neden xxxxx kategorisi yok? Bir kategorinin oluşması için, öncelikle yeterli sayıda firmanın, o kategoride çalışıyor olması gerekiyor. Yeterli sayı olduğunda, mutlaka o kategoriyi de açarız, Kategori önerilerine her zaman açık olduğumuz gibi  Zaten her yıl kategorilerİ güncelliyor, yeniliyoruz.  
 
Sık sorulan sorulardan biri de ; “e ben daha karlı iş yapıyorum, diğer firma sadece bol ciro yapıyor, bu sonuçlar haksız”.  Hayır haksızlık yok , cevabı çok basit;, biz, karlılık araştırması yapmıyoruz, bizim araştırmamız sadece ciro bazlı ve bunu her yerde böyle açıklıyoruz.
 
Son olarak bu araştırma sonucunda yaptığımız çalışmalarda, benzer rakamları yakaladığımızdan, sektörün tamamını kapsayan rakamları Tübisad kaynaklarından alıyoruz.  Bizim başka açıkladığımız bir rakam yok. Değerli sivil toplum kuruluşu Tübisad’a bu başarılı çalışmasından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.
 
Sözlerime son verirken belirtmek istediğim son konu ise şu ; Bu sene bize form doldurup yollayan firma sayısı 2000e yaklaştı. Geçen senelere göre katılımın arttığı bu araştırmanın, daha da kapsamlı, ve tabi ki daha faydalı olabilmesi için, hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Bu desteği göstereceğinizden eminim.
 
Konuşmamı sonlandırırken bütün katılımcılara ve sponsorlarımıza gönülden teşekkür ederken, değerli Kamu büyüklerimize saygılarımı sunarım
 
Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics