Genel 20 HAZİRAN 2018 / 11:29

​ABD'li şirket İHA ile uzaya uydu fırlatacak

ABD'nin Alabama eyaletinde kurulan hava aracı ve roket üreticisi şirketin, dünyadan uzaya 3 saatte bir fırlatma gerçekleştirebilecek bir sistem üzerinde çalıştığı belirtildi.

Aevum adlı şirket, kendi geliştirdiği Ravn adlı insansız hava aracı ve ona bağlı roketlerle dünyada ilk kez bu şekilde fırlatma yapmayı planlıyor.

Ravn sayesinde dünyadan her 3 saatte bir uzaya fırlatma yapmayı planladıklarını belirten şirketin üst düzey yöneticisi ve bu sistemin mimarı Jay Skylus, hava aracının uzaktan kumanda ile kontrol edilebileceğini ve yeniden kullanılabileceğini fakat fırlatıcı roketlerin tek atımlık olacağını ifade etti.

Halihazırda karadan uzaya fırlatılan roketlerin ve platformların hazırlık sürecinin 18 ay sürdüğüne ve yılda birkaç kez kullanılabildiğine dikkat çeken Skylus, bu süreyi 3 saate kadar düşürmenin çok önemli bir adım olacağını belirtti. Skylus, Ravn ile uzaya kısa süre içerisinde çok sayıda uydu fırlatılabileceğini ve özel kapsama noktalarını hedefleyecek olan iletişim uyduları sayesinde dünyanın en ücra yerinde bile internet erişimini sağlamanın mümküm olacağını söyledi.

Aveum, yapılacak testi başarıyla geçerse, havadan uzaya roket fırlatmayı başaran ilk şirket olacak. ABD'li uzay ve savunma teknolojileri şirketi Northrop Grumman, daha önce bu konuda denemeler yapmıştı.  Stratolaunch Systems ve Virgin Orbit firmaları da kendi uçak-roket sistemleri üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics