Genel 16 NİSAN 2018 / 14:56

​Apple, tüm tesislerinde yenilenebilir enerjiyi kullandığını açıkladı

Apple, geleceğe daha iyi bir dünya bırakma hayalini tüm tesislerinde tamamen yenilenebilir enerjiye geçerek gerçekleştiriyor.

Yıllarca temiz bir enerji üzerinde yoğunlaşan Apple, sonunda bütün tesislerin yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandığını açıkladı. 2016 yılında ise bu oran yüzde 96 civarındaydı. Şirket, bu yeni gelişmenin tüm depolar, ofisler, veri merkezleri ve 43 ülkede bulunan çalışma alanlarını kapsadığını belirtti. Üretim alanına da bakacak olursak Pegatron ve Quanta Computer'ın da bulunduğu Apple ürünlerini üreten 23 iş ortağı da yenilenebilir enerji kullanıldığı ifade edildi.

Aslında Apple'ın bu açıklaması, şirkete ait tüm tesislerin direk olarak yenilenebilir enerji kullandığı anlamına gelmiyor. Fosil yakıtlar kullanarak üretilen enerjiyi tüketen tesislerdeki enerji miktarını, yenilenebilir enerji olarak üretip tekrar kullanıma sunuyor. Buna benzer yöntemi Google'da uyguluyordu fakat Apple, yeşil enerji konusunda daha aktif adımlar atıyor. Bir Apple temsilcisi, enerji tüketimlerinin yüzde 34’ü için yenilenebilir enerji sertifikalarından (REC) faydalandıklarını, enerjinin geri kalanının ise kendi projelerinden elde edildiğini söylüyor.

Şirket şu anda 25 yenilenebilir enerji projesi olduğunu ve global çaptaki bu projelerden 626 megavat enerji üretildiğini belirtiyor. Yakın zamanda gerçekleştirilmesi beklenen 15 proje ile bu rakamın 1,4 gigavata çıkacağı öngörülüyor.Yenilenebilir enerji sistemleri arasında tahmin edilebileceği gibi güneş panelleri ve rüzgar tarlalarının yanında biyogaz yakıt hücreleri ve mikro-hidro sistemler de yer alıyor. Şirketin Cupertino adlı ana kampüsü de tamamen yenilenebilir enerji kullanıyor.

''Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir yer olarak bırakmak istiyoruz''

Apple CEO’su Tim Cook, yaptığı konuşmada “Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir yer olarak bırakmak istiyoruz. Yıllar süren zorlu çalışmaların ardından bu kilometre taşına erişmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Ürünlerimizdeki malzemelerle mümkün olanları yapma, bunları geri dönüştürme, tesislerimizi ve tedarikçilerimizle olan çalışmalarımızı yeni, yaratıcı ve ileri görüşlü yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak gerçekleştirme konusunda sınırları zorlamaya devam edeceğiz. Çünkü geleceğin buna bağlı olduğunun bilincindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics