Genel 26 MART 2018 / 10:02

​Artan batarya tüketimi kobalt fiyalarını yükseltti

Akıllı telefonlar, elektrikli arabalar ve birçok teknoloji ürünün kullanımlarının artması, bataryalarında kullanılan kobalt fiyatlarını arttırıyor.Şubat 2016'da 21 bin 750 dolar olan kobaltın ton başına fiyatı, Mart 2018'de 95 bin 250 dolara yükseldi.

Akıllı telefondan tabletlere, elektrikli araçlardan bilgisayarlara ve daha nicesinde kullanılan bataryalar gün geçtikçe pahalılaşıyor. Batarya üretiminde kullanılan kobalt yaklaşık 2 senede neredeyse 5 kat değerlenmiş durumda. Elektrikli araçlara olan talebin artması, akıllı telefon üreticilerinin kobalta yatırım açıklamaları ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yüksek vergiler beklentisi fiyatların artma sebepleri olarak sayılabilir.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından da yapılan açıklamada küresel kobalt üretiminin geçen yıl yüzde 1 azalarak 110 bin ton olduğu bildirildi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, yaklaşık 3,5 milyon tonla dünyada kanıtlanmış kobalt rezervlerinin yarısına ev sahipliği yapıyor. İkinci sırada 1,2 milyon tonla Avustralya yer alıyor. 2020'ye kadar elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının kobalta talebi artırması ve yıllık toplam talebin 120 bin tonun üzerine çıkması bekleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics