Genel 27 NİSAN 2018 / 17:19

​Çin hükümeti, 600 adet bitcoin üretim bilgisayarına el koydu

Çin polis teşkilatı, Tianjin kentinde 600 adet bitcoin üretim bilgisayarı ve 8 adet yüksek güçlü pervaneye el koyduklarını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda kripto para üretimi sırasında gerçekleşen aşırı elektrik tüketimini sınırlandıran Çin hükümetinin kararı sonrası, birçok bitcoin üreticisi yurt dışında faaliyet göstermeye başlamıştı. Ancak bazı üreticiler yeraltına çekilmiş ve gizlice çalışmalarını sürdürmeye çalışıyordu. Bunun yanı sıra Çin hükümeti, sektörden yavaş ancak "istikrarlı" bir şekilde çıkılması gerektiğini açıklamıştı.

Xinhua haber ajansından bugün geçilen bir habere göre, Tianjin kentinde polis, 600 bitcoin madencilik bilgisayarları ve sekiz yüksek güçlü pervaneyi ele geçirdiklerini söyledi. Çin polis teşkilatının söz konusu operasyonu yerel elektrik şirketinden gelen bilgiler doğrultusunda gerçekleştirdiği bildirildi. Buna göre emniyet güçlerinin operasyon yaptığı yerde öncekine göre elektrik üretiminde %28 daha büyük bir tüketim gerçekleştirdi. Polis bunun son yılların en büyük enerji hırsızlığı olduğunu belirtti.

Çin hükümeti tarafından kripto para üretiminin sınırlandırılmasından önce ülke, donanım üreticilerinin çokluğu ve elektriğin ucuzluğu sebebiyle kripto madenciler için oldukça önemli bir sığınaktı. Ancak hükümet, aşırı elektrik tüketimi nedeniyle kripto para madencilik operasyonlarından kurtulmaya çalışıyor ve bu yönde radikal adımlar atmaya devam ediyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics