Genel 02 NİSAN 2018 / 12:02

​Drone ile 80 milyon dolarlık iPhone kaçırıldı

Akıllı telefonlar uzun yıllardan beri hırsızlar tarafından çalınan ilk objeler arasında yer alıyor. Şimdi ise kaçakçılar farklı bir yol izleyerek tam 80 milyon dolarlık iPhone çaldı.

Akıllı telefonların kaçakçılık yoluyla başka ülkelerde daha ucuza satılmasının önüne bir türlü geçilmiyor. Yetkililerin bu konuda mücadeleye devam etmesine rağmen kaçakçılar farklı yolları denemekten çekinmiyor. Drone ile yapılan iPhone kaçakçılığının değeri ise tam 80 milyon dolar.

Bu büyük olay Reuters'in yerel medya kaynaklı haberine göre Çin'de meydana geliyor. Çinli yetkililer, drone kullanılarak Hong Kong'dan Shenzen'e kaçırılmış iPhone soktan tam 26 kişiyi yakalıyor. Yakalanan iPhone'ların değeri 80 milyon dolar tuttuğu belirtilirken, kaçakçılık sürecinde ise ilginç bir yol izlenmiş görünüyor. Kaçakçılar aktarım sağlayabilmek için Hong Kong ile Çin Anakara arasında tam 200 metre uzunluğunda kablo hattı kuruyor. Bu hat üzerinden geceleri aktarım yapan çete üyeleri bir seferde 10, her akşam ise en az 15 bin iPhone'u yasa dışı olarak sınırdan geçiriyor. Bu hattı her gece yeniden kuran çete üyeleri, uzun süredir bu yolla kaçakçılık yaptıklarını belirtiyor.

Drone ile bu şekilde ilk defa karşılaşan Çin, konu hakkında yetkili isimlerle birlikte derhal gerekli önlemlerin alınacağını belirtiyor. Dünyanın en büyük drone üreticisi konumunda bulunan ülke, aynı zamanda drone kullanımı konusunda da en katı kurallara sahip.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics