Genel 19 NİSAN 2018 / 13:39

​Dünyanın en büyük uçağı ilk uçuşuna hazırlanıyor

Paul Allen'in 2011 yılında kurduğu Stratolaunch şirketi, bilindiği üzere dünyanın en büyük uçağını geliştiriyor. Uzay endüstri konumunda büyük önem taşıyan uçak ilk uçuşuna hazırlanıyor.

Üzerinde uzun zamandır çalışılan Stratolaunch, an itibariyle dünyanın en büyük uçağı konumunda. Tam altı tane Boeing 747 jet motorunu bünyesinde barındıran uçak, 117 metre kanat genişliğine sahip. Aslında iki uçağı biraraya getiren devasa hava aracı, açıklanan rakamlara göre 250 ton yük taşıyabiliyor. Kendi ağırlığı ise 226 ton olan uçağın amacı yolcu taşımak değil. Bunun yerine kargo ve roket taşıması amacıyla geliştiriliyor. Yükleri tam orta bölümde taşıyan uçak, uzay görevlerini daha ucuz, güvenli ve standart hale getirmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz haftalarda ikinci taksi testine sokulan uçak, ilk uçuşuna hazırlanıyor.

34. Uzay Sempozyumu kapsamında açıklama yapan şirket, ilk uçuş testi için yaz aylarını beklediklerini açıkladı. Bu sayede tüm dünyaya büyük bir gösterim yapılması hedefleniyor. Hız testlerinde gittikçe istenilen düzeye ulaşan uçağın, 2019 sonunda hatta 2020 başında çıkacağı öngörülüyor. Stratolaunch, bu anlamda çok ciddi bir aşama katetmiş gibi görünüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics