Genel 03 TEMMUZ 2018 / 11:27

​E- devletin ardından yeni bir hizmet: Tek Kapı Hizmeti

E- devletin hayatımıza girmesinden bu yana insanlar çoğu evrak işlerini kurumlara gitmeden internet üzerinden halledebiliyor. E- devletin sunduğu bu sistem sonrasında yeni bir hizmet geliyor.

Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, e-devlet sisteminin hizmete sunulmasından bu yana devlet kurumlarından yapılacak işlemlerin %86'sının platforma entegre edildiğini ve yıl sonuna kadar bu rakamı %100'e çıkaracaklarını açıkladı. Ayrıca bir yandan e-devlet uygulaması geliştirilirken bir yandan da ders çıkarılması ve ortaya yeni bir sistem kurulması planlanıyor.

Faruk Oktay konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "obez, hantal ve çalışmayan bürokrasi " diye ifade ettiği yapının ne olduğunu görmek için de bir çalışma başlattık. O da 'tek kapı' diye ifade ettiğimiz, daha güzel bir isim vereceğimiz bir uygulama. Vatandaşın 50 kurumda işi olabilir, 50 kuruma gitmesine gerek yok. Gelsin tek bir kapıdan girsin. Hangi kurum nerede aramadan, hiçbir belge getirmeden, fotoğraf dahil elini kolunu sallayarak tek noktadan hizmetlerin tamamını alsın. Böyle bir çalışmamız da var. Bu çalışmada son aşamaya gelindi."

Yeni uygulama ile insanların kurum kurum dolaşmayacağı gece çayını içerken bile işlerini hızlıca halledeceğini belirten Oktay sözlerine şöyle devam etti:

Çalışma tamamlandığında bürokrasinin azaltılması, şeffaflık, takip edilebilirlik dediğimiz alanda çok ciddi bir aşamayı geride bırakacağız. Vatandaşın, hangi konuda, hangi bilgiye ihtiyacı varsa tek tuşla hizmet alabileceği bir sistemi getirmeye çalışıyoruz. Bürokrasinin azaltılması konusunda Türkiye çok ciddi bir eşiği aşmak üzere. Bütün kurumlarıyla hızlı, esnek karar alan ve hızlı uygulayabilen yepyeni bir devlet."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics