Genel 17 MAYIS 2018 / 14:50

​Facebook 2018’in ilk çeyreğinde 583 milyondan fazla sahte hesabı kapattı

Facebook, 2018’in ilk üç ayında topluluk kurallarını ihlal eden 1,5 milyardan fazla hesap ve içeriğine karşı harekete geçmişti. Şirket, Topluluk Standartları Yürütme Ön Raporu‘nun ilk çeyreğinde moderasyon tarafında harekete geçilen kısmın ağırlıklı olarak spam gönderiler ve sahte hesaplara karşı olduğunu söyledi.

Şirket son üç ayda 837 milyon spam içeriğe karşı harekete geçti ve platformda bulunan 583 milyondan fazla sahte hesabı kapattı. Ancak yapılan düzenleme bununla kalmıyor. Şirket, 2,5 milyon nefret söylemine,  1,9 milyon terörist propagandaya, 3,4 milyon sansürlenmemiş şiddet görüntüsüne ve 21 milyon yetişkin çıplaklığı ve cinsel aktivite içeren içeriklere karşı da harekete geçti.

Facebook tarafından moderasyona tabi tutulan içerik miktarı hem şirketin kuralları ihlal eden içerikleri bulma ve bu konuda eyleme geçme potansiyelini ve kullanıcıların paylaştıkları içerik miktarı tarafından etkileniyor. Örneğin şirketin veri analizleri başkan yardımcısı Alex Schultz sansürlenmemiş şiddet görüntülerinin çeyrekten çeyreğe 3 kat artış gösterdiğini belirtiyor.

Facebook ayrıca, tek tek kullanıcıların şüpheli olarak işaretlemesine gerek kalmadan içeriği bulmak ve denetlemek için kullandığı yeni AI tabanlı araçlarla, moderasyona alınan içeriğin miktarını da artırmayı başardı. Bu araçlar, özellikle sahte hesaplar ve spam içeriklerin bulunmasında oldukça iyi bir performans gösterdi.  Şirket, kapattığı sahte hesapların yüzde 98.5’ini ve spam içeriklerin  yaklaşık yüzde  100’ünü bulmak için araçları kullandığını belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics