Genel 04 HAZİRAN 2018 / 13:47

​Ford Otosan'dan otomotiv sektöründe büyük başarı

Ford Otosan, ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu'' araştırmasından çıkan sonuçlara göre 2017 yılında üretimden satışlarda 22,7 milyarlık geliri yakalarken, bu başarı onu Türkiye otomotiv sektörünün en büyük sanayi kuruluşu olduğunu kanıtladı.

Ford Otosan, geçen yıl Türkiye'de 116 bin 247 adet satış ile pazar payından yüzde 11,9'luk bir pay aldı. Ticari araç pazarındaki liderliğini yüzde 30,3'e kadar yükselten Fort Otosan'ın, 2017 yılında toplam satış gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 39'luk bir artış göstererek 25 milyar 341 milyon TL'ye yükseldi.

Şirketin başarısı bununla bitmiyor. Üretim, ihracat, toplam satış adetleri ile satış gelirleri, faaliyet karı, VAFÖK, vergi öncesi kar ve net kar alanlarında da kendi tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Ford Otosan, üretim olarak 2017'de yüzde 12 artışla 373 bin 7 adede ulaşırken, kapasite kullanım oranı ise yüzde 88 olarak açıklandı.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuyla ilgili açıklamaları şöyle;

“Türkiye otomotiv sektörünün ihracat ve istihdam lideri olarak, geçtiğimiz yıl gerek üretim gerekse de satış ve ihracat alanında önemli rekorlar kırdık. Son 7 yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, 3 yıldır da ülkemizin ihracat şampiyonu olmayı sürdürüyoruz. Geçen yıl 52 Milyon Dolarlık kapasite yatırımı açıklamıştık. 2018 Eylül itibariyle de toplam üretim kapasitemizi 455 bin adede çıkarmış olacağız.

Geçtiğimiz yıl hem kapasitemizi artırdık, ama en önemlisi de fabrikalarımızda kapasite kullanımını 8 puan artırdık. Kapasite kullanım oranımız tüm fabrikalarımızın/hatlarımızın toplamında yüzde 80’den yüzde 88’e yükseldi. “Ford Otosan olarak sektörde üretim hatlarının sayısı konusunda da lideriz; 4 üretim hattımızdan biri olan Eskişehir İnönü Fabrikamızda Ford Trucks ve Ecotorq motorlarının üretimi, Kocaeli Yeniköy Fabrikamızda Courier, Kocaeli Gölcük Fabrikamızdaki üretim hatlarımızda Transit ve Custom üretimini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin sanayi gelişiminin en büyük destekçilerinden biri olmaktan dolayı gururluyuz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics