Genel 06 NİSAN 2018 / 10:17

​Goodyear oksijen üreten tekerlek konseptini tanıttı

Tekerlek üreticileri arasında büyük şirketlerin başında gelen Goodyear, geçtiğimiz yıllarda farklı tekerlek tasarımları tanıtmıştı fakat 2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıttığı Oxygene konsepti tamamen farklı bir seçenek sunuyor.

Oxygene, daha temiz ve daha kentsel mobilite oluşturmak için geliştirilen bir konsept tekerler olarak karşımıza çıkıyor. Merkezine yerleştirilen yosunlar yolun nemini içine çekerek karbondioksidi emiyor ve oksijen salınımı yapıyor. Goodyear'ın tahminine göre, Paris'teki bütün arabalar bu tekerleği kullansaydı her yıl yaklaşık 4 bin ton karbondioksit temizlenirdi. Bu rakam yaklaşık 4 bin 500 aracı trafikten kaldırmakla eşdeğere sahip.

Tekerleğin yosunlu tarafı, fotosentezden yararlanarak az da olsa elektrik üretecek şekilde tasarlandı. Bu da tekerleğin üzerindeki sensörleri ve aydınlatmaları çalıştırmaya olanak sağlıyor. Ayrıca elektrik üretme konusunda Georgia Üniversitesi'nin 2013 yılında gerçekleştirdiği bir araştırma var. Yani fotosentez ile elektrik üretmek mümkün.

Goodyear’ın Oxygene konsepti, soluduğumuz havayı temizlemek, eski lastikleri geri dönüştürmek ve kendi elektriğini üretmek gibi çözümlerle birlikte geleceğin şehirlerine pürüzsüz biçimde entegre edilecek şekilde tasarlandı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics