Genel 06 NİSAN 2018 / 11:19

​Intel, Bitcoin madenciliği için çip hızlandırıcısı geliştirdi

Intel, Bitcoin madenciliğinde kullanılan donanımlar için yeni bir çip hızlandırıcısı geliştirdiğini duyurdu. Kripto para biriminde harcanan elektrik miktarından tasarruf edilmesini sağlayacak bu teknoloji için patent başvurusu da yapıldı.

Kripto para madenciliği, yoğun bir işlemci gücü kullanırken bir yandan da yüksek elektrik tüketimi harcıyor. Fakat Intel geliştirdiği son teknolojiyle hem enerji tüketimini azaltmayı hem de daha hızlı işlem uygulamayı amaçlıyor.

Ortaya çıkarılan ürün, 'Bir işlemci çekirdeği ve işlemci çekirdeğine bağlı bir donanım hızlandırıcısıyla Bitcoin madenciliği yapabilen bir sistem' olarak tanımlanıyor. Intel, donanım hızlandırıcısını bitcoin madenciliği için tasarlandığını açıkça belirtiyor.

Bitcoin madenciliği, normal olarak üretilen madeni para için gerekli tekniği çözmek  için büyük miktarda elektrik tüketiyor. Eleştirmenler ise bu tür madenciliklerin çevreye zarar verdiğini savunurken, bazı eleştirmenler de madenciliğin yenilenemez enerjilerin kullanılma olasılığını azalttığını ileri sürüyor.

Patent başvurusunda bulunan Intel, “Kullanılan büyük miktarda güç ve bu gücün nispeten yüksek maliyeti nedeniyle, Bitcoin'in çok maliyetli bir çalışma olabileceğini düşünüyoruz. Bazı düzenlemelerde, tek bir Bitcoin maliyetini daha da azaltmayı planlıyoruz." açıklamalarında bulundu.

Son olarak bu teknolojiyle alakalı yapılan çalışmalar Intel'in ilk çalışmaları değil. Geçtiğimiz yıl, Intel sağlık sektöründeki Blockchain teknolojisini geliştirmenin yollarını bulmak için sağlık hizmetleri servis sağlayıcısı ve yazılım geliştirme şirketi olan PokitDok ile işbirliği yoluna gitmişti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics