Genel 06 NİSAN 2018 / 10:16

​Kelebek gözünden esinlenerek üretilen kamera kanserli hücreleri gözlemleyecek

Bilim insanları, kelebek gözünden esinlenip yeni üretilen kamera sayesinde kanserli hücreleri daha detaylı görebilecek.

Günümüzde yapılan birçok tasarım ve bilimsel çalışmalar temelinde doğaya bağlı ve bilim insanları doğayı taklit ederek yeni şeyler ortaya koyuluyor. Bunun örnek olarak da kameranın çalışma prensibini gösterebiliriz. Gözümüzden esinlenen bu teknoloji şimdi daha farklı şekilde geliştiriliyor.

Kanserli hücreleri daha yakından görmek ve vücuttan alınması gibi işlemler için kelebek gözünden esinlenen yeni bir kamera geliştirildi. Operasyonlarda kullanılan kameralar ısı değişimlerinden etkilenmelerinden dolayı kanserli ve sağlıklı hücreler karışabilir ve ayırt edilemez hale gelebilir. Günümüzde kullanılan kızılötesi kameralar çok hassas fakat görüntüyü detaylandırma noktasında başarılı değiller. Araştırmacılar ise, Morpho cinsi kelebeklerin görüş açılarının detaycılığa ve hassaslığa sahip olduğunu keşfetmişler ve aynı görüş açısına sahip bir kamera tasarlamışlar.

Cihazın oldukça küçük ve maliyetinin sadece 20 dolar olması şaşırtıcı. Böyle küçük ve ucuz maliyete sahip kameranın bilim ve sağlığın birçok alanında kullanılabileceği öngörülüyor. Sadece kanser tedavisiyle kalmayıp endoskopi ve kolonoskopi işlemlerinde de kullanılması beklenen kameranın hayvanlar üzerinde de yine kanser teşhisinde kullanılabileceği belirtiliyor.

Kamera şuan seri üretimde değil ve satışı henüz başlamadı fakat ekip yoğun şekilde çalıştıklarını, gerekli izinleri aldıktan sonra tüm sağlık kuruluşlarına sunacaklarını açıkladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics