Genel 23 OCAK 2018 / 13:17

​KEP kullanımı zorunlu hale getirildi

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarda Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanımı zorunlu hale getirildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 30 günlük süre içerisinde KEP adreslerini kurula bildirmeyen kuruluşların yayınlarının 3 ay süreyle durdurulacağını açıkladı.

Medya kuruluşlarına verilen 30 günlük süre kapsamında, KEP adreslerini Üst Kurula bildirmeyen kuruluşların yayını 3 ay süreyle durdurulacak ve bu süre zarfında şartın yerine getirilmemesi halinde, ilgili kuruluşların yayın lisansı iptal edilerek, kanal ve frekans kullanımına son verilecek. RTÜK’ün bu kararını, TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, şu sözlerle değerlendirdi:

“KEP, yasal ve geçerli tek elektronik gönderi yöntemi. Bu uygulamaya kuruluşların sadece zorunluluk olarak bakmamaları gerek. KEP ile birlikte fesih, dilekçe, başvuru, talimat, ödeme emri, sözleşme, taahhütname, sipariş, mutabakat, ihbar, ihtar ve e-faturaya e-itiraz gibi alıcıyı ve göndericiyi belirli yükümlülükler altına sokan her türlü resmi evrak gönderimi güvenli, hızlı, kolay ve ekonomik olarak gerçekleştirilir. Bu arada şirketler de genellikle yaşanan teknik aksaklıklardan dolayı KEP’i suçluyor, ancak öncelikle kendi teknik altyapılarını, internet erişimlerini, kullandıkları tarayıcı ve e-imza protokollerini kontrol edip aksaklığın sebebinin nereden kaynaklandığını anlamaları gerek.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics