Genel 20 HAZİRAN 2018 / 11:30

​Kuantum dolanması yöntemi ile güvenli internet dönemi başlıyor

Hollanda'daki Delft Teknik Üniversitesi (TU Delft) araştırmacılarının buluşu olan ''kuantum dolanması'' tekniği ile ''süper güvenli internet dönemi'' başlayacak.

Araştırma hakkında bilgi veren bilim insanları, ''kuantum interneti'' sayesinde ağ üzerindeki iletişimin tamamen güvenli olacağını, iki kişi arasında gerçekleşen görüşmelerin izinsiz dinlenemeyeceğini, takip edilemeyeceğini veya internet şifresinin kırılmasının artık imkansız hale geleceğini belirttiler.

Proje, TU Delft ve Hollanda Uygulamaları Bilimsel Araştırma Kurumu tarafından oluşturulan QuTech araştırma merkezi tarafından yönetiliyor. Nature dergisinde yayımlanan ve bu projenin internet ortamında büyük bir adım olacaği nitelendirilirken, araştırmacıların 2015 yılında gerçekleştirdikleri ''kuantum dolanması'' adı verilen buluşa dayanıyor.

Araştırmacılar, kuantum dolanması ile, bir mesafeden en küçük parçacıklar arasında görünmez bir bağlantı kurulabileceğini kanıtladı. Şimdi bu buluş, kuantum interneti projesi ile pratikte uygulanacak.

QuTech, kuantum internetinin 2020 yılına kadar hizmete sunmayı amaçlıyor. ABD'deki Harvard Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile Çin'deki bir laboratuvarın da aynı konuda çalışmalar yaptığını belirten Hollandalı bilim insanları, bu konuda ilk olabilmek için çabalıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics