Genel 02 NİSAN 2018 / 12:11

​NASA, yaşanabilir gezegenler için yeni bir uydu fırlatacak

TESS keşfedilmiş ve yaşanabilirliği olan gezegenlerde bilimsel araştırmalar sürdürecek ve yeni gezegenler keşfetmeye çalışacak.

NASA, 16 Nisan itibariyle Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) ile çalışmalara başlamaya hazırlanıyor. Dünya'ya 300 ışık yılı uzaklığında bulunan ve yaklaşık 200 bin yıldızı takip edecek olan uydu, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle taşınacak. Bilim insanları, TESS uydu aracının Güneş Sistemi'nin ötesinde bir yaşam belirtisinin olup olmadığını öğrenmek konusunda yardımcı olacağını düşünüyor.

Ancak Kepler'in yaptıkları göz önüne alındığında TESS'in farklı olarak ne yapacağı şimdiden tartışma konusu oldu. Bu yüzden bazı kesimler TESS uydu aracının gereksiz bir harcama olduğunu savunuyor. NASA yeni uydusu ile 4 ayrı kamera kullanarak çevrenin %85'ini gözlemlemeyi planlıyor.

NASA'da çalışmalarını sürdüren, astrofizik araştırmacısı Aki Roberge,  “TESS, kırmızı cüce yıldızların çevresindeki yaşanabilir bölgelerdeki gezegenleri bulacaktır. Fakat sadece yaşanabilir gezegen keşfetmemiz yaşamı da keşfedeceğimiz anlamına gelmiyor.” dedi.

TESS ile Kepler'i kıyaslayacak olursak, TESS'in en büyük avantajı daha parlak yıldızları ve daha çok yeri gözlemliyor olması olarak görülüyor. Bunun yanı sıra gezegenlere uzaktan çeşitli analizler yapan TESS, yakında potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri bulamayacak. Çünkü, yeni uydunun ilk görevi James Webb Uzay Teleskobu tarafından keşfedilen gezegenleri incelemek olucak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics