Genel 05 ŞUBAT 2018 / 10:00

​Türkiye, dijital bir üs olabilir

Küresel bazda internet değişim noktası hizmet sağlayıcısı DE-CIX için 2017, “birbirine bağlı dünya” hedefinde büyük adımların atıldığı önemli bir yıl oldu. İnternet değişim noktalarına Güney Avrupa’da, Almanya’da ve Amerika’da yeni lokasyonlar ekleyerek hizmet alanını genişleten DE-CIX, 2017’de ise internet değişim noktalarının birbirine bağlandığı, yeni erişim noktaları ile ulaşım ağının genişlediği ve birbirine bağlı dünya yolculuğunda yeni hizmetlerin pazara sunulduğu bir yılı geride bıraktı. DE-CIX, Mumbai’nin eklenmesi ile 2017 yılında faaliyet gösterdiği ülke sayısını 8’e, POP noktalarını ise 13’e çıkardı. Dünyanın her yerinden bine yakın operatör DE-CIX platformlarına bağlanıyor. 2016’da Türkiye’den DE-CIX platformlarına bağlanan ağların sayısı 18 iken, bu rakam 2017 sonunda 25’i aştı. İstanbul’da 5 veri merkezi ile birlikte çalışan DE-CIX, Ankara, Bursa ve İzmir’deki veri merkezlerine de iş ortakları aracılığıyla erişim sağlıyor. DE-CIX’in erişim sağladığı veri merkezi sayısı 2017 yılında 24’e ulaştı.

2018 yılında Türkiye’de DE-CIX platformlarına bağlanan ağ sayısını iki katına çıkarmayı planladıklarını söyleyen DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen, “44 Gbit’e varan trafiğimizle Türkiye’de yakaladığımız başarıyı, 100 Gbit bandına kadar çıkarmayı hedefliyoruz. İstanbul’da verdiğimiz internet değişim noktası hizmeti ile amacımız; hem Türkiye’ye daha fazla trafik getirmek hem yurtdışından gelen ve Türkiye’de oluşan internet trafiğini lokalde tutmak. Böylece 2015’te Türkiye pazarına girerken düşündüğümüz gibi, Türkiye’yi Balkanlar, Kafkaslar ve Türki Cumhuriyet’ler için bir dijital üs haline getirme hedefimize adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

DE-CIX’in Türkiye’de sunduğu ürün ve hizmetler arasında DirectCloud’ın yanı sıra, DDoS ataklarına karşı geliştirilen Karadelik Teknolojisi de (Blackholing) ilgi görüyor. Birbirine bağlı dünyada, GlobePEER Remote hizmeti ile DE-CIX Internet Değişim Noktaları’nda karadelikler uzaktan bildirilebiliyor ve trafik de DDoS trafiğinin oluştuğu kaynağa yakın yerde hapsoluyor. 2017’de DE-CIX’te bir diğer gelişme de DE-CIX Academy’nin faaliyete geçmesi oldu. İnternet üzerinden erişim sağlanan online ve kayıtlı seminerler, eğitim materyalleri, ürün ve hizmet bilgi dokümanları ile DE-CIX, sahip olduğu birikimi sektör ile de paylaşıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics