Genel 11 NİSAN 2018 / 09:43

​Uber, Jump şirketini satın alarak artık bisiklet kiralayabilecek

Son dönemlerde artan Uber ile taksiciler arasında yaşanan tartışmalar bir yana, Uber'in yeni ulaşım alanına yaptığı yatırım konuşuluyor. Bisiklet paylaşım şirketi Jump'ı satın alan Uber bundan sonra bisiklet kiralayabilecek.

Uber, bisiklet kiralama şirketi olan Jump'ı satın aldığını duyurdu. Şirket, otomobil, helikopter, limuzin, yat gibi araçlarda sunduğu hizmetin yanı sıra şimdi de bisiklet işine girmiş olacak. Satın almanın miktarı ise henüz açıklanmadı. Jump, 2011 yılında Social Bikes adıyla duyurulmuştu. Daha sonra Jump adıyla yola devam eden şirket, şuan dünyanın 12 ülkesinde hizmet veriyor.

Jump CEO'su Ryan Rzepecki'nin açıklamalarına göre, bisiklet kiralama şirketinin satışının ardında Uber'in şirketin uzun dönem hedeflerini ve vizyonunu çok iyi analiz etmesinin büyük payı olduğunu söyledi. Rzepecki, Uber CEO'su Dara Khosrowshahi'nin yönetiminin de kararını etkilediğini belirtti.

Ayrıca bölgelere göre otomobilin yanı sıra, panelvan, limuzin, helikopter ve yat kiralayan şirket için farklı taşıtlarla ulaşım sağlamak yeni bir durum değil. Üstelik Ocak ayında Uber, JUMP ile işbirliği yaparak Uber Bike adlı hizmetini tanıtmıştı. Bu sayede Uber üzerinden de JUMP bisikletler kiralanabilmek mümkündü.

Ancak JUMP'ın özellikle ABD'de yarattığı bisiklet kiralama çılgınlığı, birçok ülkeye çok kolay bir şekilde sıçrayabilir. Uygulama ile 30 dakikalık bir yolculuk 2 dolar karşılığında yapılabiliyor ve bu sebeple Uber'in araç paylaşım hizmeti Uber Pool'dan bile daha ucuza yolculuk edilebiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics