Genel 05 ŞUBAT 2018 / 10:19

​Veri merkezlerinde yeni dönemin habercileri

Radore, 2018’de veri merkezi sektörünü etkileyecek trendleri açıkladı. Radore Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, “Finans, perakende, sağlık, otomotiv ve e-ticaret gibi sektörlerde yapay zekâ ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerin yaygınlaşmasıyla genetik araştırmaları ve blockchain gibi daha spesifik alanlarda da birçok yeni girişim ortaya çıkıyor. Bu nedenle tüm sistemler, yeni nesil teknolojilerden daha fazla verim almak için yenileniyor” bilgisini verdi. Yeni nesil teknolojilerle rekabette fark yaratmak isteyen işletmelerin veri merkezi tercihinde de belirleyici olacak beş trend ise şöyle sıralanıyor:

Buluta geçiş hızlanıyor: Şirket içindeki veri merkezleri, buluta ya da Colocation’a taşınıyor. 2018’de bu ivmenin artması bekleniyor. Çünkü sunulan hizmetler, şirketlerin kendi yapacakları yatırımlardan her geçen gün daha da verimli hale geliyor.

Şehre yakın veri merkezleri önem kazanıyor: Bulut hizmeti alan ya da sunucularını harici veri merkezinde barındıran işletmeler için saniyelik iletişim hızları, artan rekabetle önem kazanıyor. Veri merkezleri şehir merkezlerine taşınıyor.

Yapay zekâ için özel sistemler: Yapay zekanın altyapısında gereken hızlı işlemciler için tüm üreticiler seferber oldu. Kısa sürede çok fazla sorguya yanıt vermek amacıyla tasarlanan yapay zekâ temelli işlemciler ve veri merkezlerine yönelik otomasyon çözümleri giderek çoğalıyor.

Yeni nesil teknolojiler ihtiyacı katlıyor: IoT, blockchain, genom bilimi, robotik, dronlar ve otonom araçlar arttıkça, ihtiyaç duyulan işlemci gücü ve depolama kapasitesi de aynı hızda artıyor.
Yenilenebilir enerji ile çevreci yaklaşım: Veri merkezlerinin en önemli maliyetlerinin başında gelen enerji giderlerinin azaltılması ve daha çevreci bir yaklaşım benimsenmesi için tasarruflu altyapı sistemleri tüm veri merkezlerinde yaygınlaşıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics