Genel 02 ARALIK 2013 / 08:00

‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ örnek ve başarılı bir Türkiye modeli

23. e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı; ‘Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü - Teknoloji Yaklaşımları ve 2014 Projeleri’ başlığıyla, İnterpromedya tarafından 21 Kasım tarihinde Ankara’da düzenlendi.

‘Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü - Teknoloji Yaklaşımları ve 2014 Yılı Projeleri’ e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’na; Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Hakkı Öztürk, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilişim Daire Başkanı Levent Özdemir, Başbakanlık e-Devlet Grup Başkan Yardımcısı Mustafa Afyonluoğlu, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ve İnterpromedya yetkilileri, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun yanı sıra destekleyici şirketler; Netaş, NetApp, Oracle, Cisco, Vodafone, Sürat Bilişim ve konuk dinleyiciler katıldı. Toplantının moderatörlüğünü üstlenen İnterpromedya Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi, “19 yıldır kesintisiz olarak iletişim köprüsü olma görevini başarıyla sürdürüyoruz. Diğer yandan, bilişim sistemleri geliştirenler ‘görünmez kahramanlar’ ve e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları ile bilişimin görünmez kahramanlarına platform oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

Hedef: Vatandaşın kaliteli sağlık hizmetlerine eşit şekilde erişmesi
Dr. Hakkı Öztürk konuşmasında; “Sağlık Bakanlığı olarak kişileri, doğum öncesinden hatta daha üreme sağlığından, anne karnından başlayarak; bebekliklerinden ölümüne kadar izliyoruz. 81 ilde yaklaşık 500 bin sağlık çalışanıyla hizmet götürüyoruz. Ben de hekim kökenli bir yöneticiyim. Bu mesleğin gecesi gündüzü yoktur. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı da; 24 saat boyunca, gece gündüz demeden müdahaleyi gerektiren ve birçok sorunu çözmeye çalışan bir bakanlık. Biz bu kapsamda son 10 yıldır ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı uyguluyoruz. Bu program, örnek ve başarılı bir Türkiye modeli; yapısal, planlı, sürdürülebilir ama her şeyden önce insan odaklı olarak geliştirildi. Ne hedefliyoruz? Vatandaşlarımızın kaliteli sağlık hizmetlerini eşit bir şekilde erişmelerini gaye edindik. İnsan odaklı, etik bir anlayış sergiliyor ve ülkemizin sosyo ekonomik gerçeklerine uygun bir sistem. ‘Önce İnsan’ ve ‘Herkes için Sağlık’ sloganıyla hareket ediyoruz” açıklamasını yaptı. Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sağlık.Net, kişilerin doğum öncesinden başlayarak ölümüne kadar hastalık verilerinin kayıt edildiği bir veritabanı. Ana hedefimiz; vatandaşlarımıza güvenli bir şekilde bu verileri sunmak. En başta halledilmesi gereken konu; veri güvenliğinin sağlanması başlığı ki bu da veri mahremiyetiyle ilgili.”

Tüm beklentilerin ortak kesişim noktası: ‘standart’ kavramı
Toplantının ilk bölümünde Öztürk’ten sonra Özdemir, ‘İlacı Takip Ediyoruz; İTS’ sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Afyonluoğlu, ‘e-Devlet 3.0’ı anlattı. Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Ünal Hülür ‘Dünden Bugüne Sağlık.Net’i katılımcılara aktardı ve sonrasında Dr. Gül Kerman söz aldı. Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Mahir Ülgü de sağlık bilişim standartları hakkında bilgi verdi. Özdemir, İlaç Takip Sistemi’nde günlük ortalama işlem sayısının 45 milyon olduğunu vurguladı ve Kozmetik Takip Sistemi’nin de 1 Ocak itibarıyla yazılımının başlayacağını kaydetti. Afyonluoğlu, “e-Devlet 3.0; kaynak olarak vatandaşın da katkı sağlaması gereken bir kavram” dedi ve ‘Birey olarak hizmet nasıl verebiliriz?’, ‘Bariyerleri nasıl kaldırabiliriz?’ ‘Nasıl fırsatlar yaratabiliriz?’ sorularını gündeme getirerek nihai hedefin artırılmış vatandaş memnuniyeti olduğunu belirtti. Sağlık. Net’te hekime kontrolün verilmesinin önemini vurgulayan Hülür, bugün artık sayısal hastaneyi konuşur duruma geldiğimizi, mobil tarafa da ağırlık verileceğini dile getirdi. Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ni anlatan Kerman, 81 ilimizde bu uygulamanın devam ettiğini kaydetti. Ülgü ise, tüm beklentilerin ortak kesişim noktasının ‘standart’ kavramı olduğunun altını çizdi.

Sağlıkta “ay pardon!” deme lüksü yok
23. e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’nın ikinci bölümünde ilk olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’ndan Murat Bilbay söz aldı ve ‘Sağlık Bilişimine Genel Bakış’ sunumunu katılımcılarla paylaştı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan Enver Kılıç da kurumlarındaki bilişim uygulamaları hakkında bilgi verdi. Netaş’tan Ahmet Şüküroğlu, NetApp’tan Burak Koç, Oracle’dan Utku Kaya ve Dr. Korhan An, Cisco’dan Hakan Erkan, Vodafone’dan Ceyda Süer, Dr. Hüseyin Kurt ve Ömer Kuyucu, Sürat Bilişim’den Hülya Sapmaz şirketlerinin sağlık vizyonlarıyla ilgili bilgi aktarımında bulundular.
Eğer sağlık hizmeti sunuyorsanız geriye dönüp “ay pardon!” deme lüksünüzün olmadığını vurgulayan Bilbay, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi’nin yapmış olduğu atılımın göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti ve Kılıç da Laboratuvarlar Yönetim Sistemi’nin çok önemli bir yazılım olacağını kaydetti. Sağlıkta teknolojik dönüşüm başlığında; 4 tane çalışma alanı belirlediklerini söyleyen Şüküroğlu, bunları; sağlık kampüsleri, uzaktan erişim, mobilite ve kişisel sağlık olarak sıraladı. Koç, inovasyonun başarıyı getirdiğinin altını çizerek sağlık sektöründe de inovatif çözümler geliştirdiklerini ifade etti.
Kaya, Oracle olarak sağlık bilişimde çok uzun süredir var olduklarını söylerken An da ulusal farkındalığın yanı sıra uluslararası farkındalık da yaratmak gerektiğine vurgu yaptı. Erkan, “Sağlık alanı Cisco’nun özellikle yatırım yaptığı alanlardan. Sağlık sektörü Cisco içinde bir dikey. Bu noktada, hasta bilgileri için güvenlik de çok önemli” dedi.
ETİKETLER : Sayı:948

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics