Genel 05 EYLÜL 2011 / 16:15

“Güvenilir ve kaliteli veriye tek pencereden bakabilen kurumlar, geleceği daha net görecekler”

SAS Türkiye Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu, kurumların daha doğru kararlar vermesine yardımcı olmak üzere SAS’ın vizyonunu ve Gary Cokins’in aktaracağı “Enterprise Analytics” kavramının kurumlar için ne anlama geldiğini paylaştı.

SAS Türkiye, 28 Eylül’de İstanbul Swissotel The Bosphorus’ta “Enterprise Analytics” konusunun uzmanı Gary Cokins’i ağırlamaya hazırlanıyor. Biz de SAS Türkiye Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu ile bir sohbet gerçekleştirdik ve Gary Cokins ile gerçekleştirilecek seminerin içeriğini, seminere kimlerin katılması gerektiğini ve seminerde paylaşılacak olan vizyonu değerlendirdik.


Günümüzde kurumların karar verme süreçlerinde sahip oldukları veriye doğru açılardan bakabilmenin büyük önemi var. SAS’ın bu konudaki vizyonu nedir?


Biz SAS olarak özellikle verinin çok olduğu organizasyonlarda sahip olduğunuz veriyi değerlendirerek, o veriden istifade etmenizi ve bunun üzerine bir takım harici unsurları da göz önünde bulundurarak gelecek öngörüsü yapmanızı, daha iyi kararlar almanızı sağlamak için çalışıyoruz. Kurumların elinde çok fazla veri var. Müşteriye olan yaklaşımdan kampanya planlamasına kadar kurumlara dair birçok süreç, bu verilerin ortaya koyduğu sonuçlardan hareketle gerçekleşiyor.


Biz bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç konu olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle kurumların elinde veri tabii ki olmalı. Ama aynı zamanda bu verinin temiz, kaliteli, güvenilir olması lazım. Bu konu çok önemli, çünkü ancak bu sayede elinizdeki veriye dayanarak kaliteli bir sonuca ulaşabilirsiniz.


Bir diğer konu da organizasyonlarda yer alan verinin organizasyonun farklı noktalarına dağılması nedeniyle bunlara ortak bir bakış açısı getirmenin her zaman mümkün olmaması. Siz CRM tarafında kampanya yaparken diğer tarafta müşterinin risk durumuyla ilgili verileri göz ardı ediyorsanız burada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu yüzden veriye tek bir noktadan bakarak tek bir görünüme sahip olabilmek de kritik öneme sahip.


Biz hemen her sektördeki kurumların daha kaliteli, daha güvenilir veri setleri üzerinde çalışarak ve bunları tek görünüm çerçevesinde sunarak, geleceğe yönelik daha iyi kararlar almalarını sağlamak için çalışıyoruz.


Farklı noktalardaki verilerin iş süreçlerini geliştirmek üzere kullanılmasına yönelik olarak son zamanlarda öne çıkan eğilimler hakkında bilgi verebilir misiniz?


Günümüzde verinin önemli bir kısmı sosyal medyada yer alıyor ve burada yer alan çoğu veri şirketlerin geleceğe yönelik kararlarını belirlemesi açısından çok önemli. Sosyal medyada sizinle ilgili yazılanları takip edebiliyor musunuz? Müşterilerinizin nabzını tutarak burada sizin için yazılanlardan hareketle ürün ve hizmetlerinizi geliştirebiliyor musunuz? SAS olarak bu konuda çözümler sunuyoruz.


Ancak burada bahsettiğimiz şey sosyal medya üzerinden CRM uygulamaları değil. Bizim yaptığımız sosyal medya üzerinde insanların sizin hakkınızda söylediklerini takip etmek, bunları değerlendirmek ve bunların üzerinden kampanya ve ürünlerinizi geliştirmenizi sağlamak üzerine.


Gerçekleştireceğiniz seminerin ana konusu olan “Enterprise Analytics” kavramının önümüzdeki 5 yılın en önemli kavramlarından olacağını söylüyorsunuz. Bu kavramı biraz açabilir misiniz?


Performans yönetimi kavramı, geleneksel yaklaşımla bakıldığında kurumların farklı bölümlerinde bir takım skor kartları ve parametrelere bağlı olarak değerlendiriliyor. Gary Cokins’in görüşü ise, kurumların performans yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için öncelikle veriyi en iyi şekilde yönetebilmeleri gerektiği yönünde. Cokins analitik yaklaşımın ve analitik perspektifin kurumun ayrı ayrı birimlerine değil, tamamına nüfuz etmesi gerektiğini savunuyor. Buna Enterprise Analytics diyoruz. Cokins seminerde bu konudan bahsedecek, kurumsal analitiğin neden kurumsal performansın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu anlatacak.


Bu yaklaşım kurumlara ne gibi faydalar sağlayacak?


Sahip olduğunuz veri size istediğiniz bakış açısını sağlayamıyorsa, siz veriye yanlış bir yerden bakıyorsanız veya veri istenen düzeyde ve kalitede değilse, örneğin çift müşteri kayıtlarınız varsa, adres bilgileri yanlışsa, veride kopukluklar varsa sorun yaşarsınız. Yeni girdiğimiz endüstrilerde en çok yaşadığımız sıkıntılardan biri de geçmişte olmayan veriyi tahmin etmek zorunda kalmak. Özellikle enerji sektöründe bununla çok karşılaştık. Veri çok kısa süredir saklanıyor. Tahmin için 3 yıllık veriye ihtiyacınız var, ama 6 aylık veriyle karşılaşıyorsunuz. Bu durumda boşluğu tahmin etmeniz gerekiyor.


Bu nedenle veri güvenilir olmalı, temiz olmalı ve tek bakış açısı kurum geneline hakim olmalı. Bir kampanya yaparken kampanyada müşterinizi tanıyamaz ve ona uygun koşulları oluşturamazsanız zarar edersiniz. Biz bunların hepsinin bir arada çalışması gerektiğini düşünüyoruz.


Bu bakış açısı dolandırıcılık ve hilecilik girişimlerinin engellenmesi için de geçerli. Giderek profesyonelleşen, organize çalışan yapıların kurumlardaki CRM ve risk uygulamalarda yer alan açıkları suistimal ederek haksız kazanç sağladıklarını görüyoruz. Diğer müşterilerinizi etkilemeden bu tür davranışları zamanında tespit etmek ve gereken önlemi almak zorundasınız.


Bütün bunların çalışabilir olmasının en önemli gereği, tüm verilerin ortak bir noktadan erişilebilir olması. Bugün suistimal ve suistimalin tespitiyle ilgili en önemli sıkıntılardan biri, bazı kurumların suistimalin gerçekleştiğinin bile farkında olmaması. Eldeki veriyi doğru değerlendirerek suistimaller gerçekleşmeden bunların farkına varabilmek, önemli kayıpları ortadan kaldıracaktır. Özellikle mobil ödemenin bu konuya daha da fazla önem kazandıracağını düşünüyorum.


Düzenleyeceğiniz seminere kimler katılmalı?


Gary Cokins’in seminerlerine genellikle C kademesi yöneticiler katılıyor. Performans yönetimi ilk bakışta her ne kadar daha çok finansa özgü bir kavram gibi görünse de, biz CIO olsun, pazarlama ve satıştan sorumlu yönetici olsun, direktör ve karar verici seviyesindeki herkesin bu konferansa katılması gerektiğini düşünüyoruz.


Bizim felsefemizle olaya yaklaştığınızda, verinin bütünleştirilebilmesi ve tek pencereden veriye bakabilme konusu sadece finans sektörünün faydalanabileceği bir konu değil. Aynı zamanda satış ve pazarlama alanındaki kişilerin de “Risk grubu buna nasıl bakıyor, teftiş grubu nasıl bakıyor” gibi konularda bilgi edinebilmesi için bu seminerin faydalı olacağını düşünüyoruz.


Kısacası C kademesi ve C kademesine bağlı her türlü karar vericinin seminere katılması kendilerine büyük fayda sağlayacaktır.

ETİKETLER : Sayı:836

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics