Genel 29 AĞUSTOS 2013 / 17:09

'Hürkuş' uçuş ruhsatını aldı

Hürkuş, ilk  uçuşunu başarıyla tamamladı. Geliştirme Programı, Mart 2006’da başlanan  Temel Eğitim Uçağı geliştirme programı Hürkuş’un yer ve taksi testlerini tamamlaması ve 33 dakika süren ilk uçuşunu sorunsuz tamamlaması üzerine başarıyla sona erdi.

Sabah 07:30’da motor çalıştıran Hürkuş, 07:35’te uçuş kulesinden gerekli izinleri aldıktan sonra havalandı. Toplam 33 dakikada, 9500 ft yüksekliğe tırmanarak kumanda yüzeylerinin ilk kontrollerini tamamladı. Planlamalara uygun olarak tüm uçuşu iniş takımları açık olarak yapan Hürkuş, 29 Ağustos 2013’te başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Hürkuş ismi yeniden göklerde

İstanbul'da 6 Ocak 1896'da doğan Vecihi Hürkuş, askeri eğitiminin ardından katıldığı 1. Dünya Savaşı'nda uçak düşüren ilk Türk pilotu oldu. Efsane Türk havacısı Vecihi Hürkuş'un adını taşıyan uçağın ilk uçuşunu tamamlamasını izleyenler içinde başarısıyla tarihe geçen  pilotun, kızı Gönül Hürkuş Şarman da yer aldı.

Hürkuş’un özellikleri

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girmiştir. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecektir.

Üstün aerodinamik performans, Ters uçuş kabiliyeti, TUSAŞ tasarımı özgün kanat profili,1,600 shp PT6A-68T Pratt & Whitney Kanada turboprop motor, beş palli alüminyum Hartzell HC-B5MA-3 pervane,

Arka kokpitte yüksek görüş açısı, farklı fiziksel boyutlardaki pilotlar için tasarlanmış ergonomik kokpit , Kabin Basınçlandırma Sistemi (nominal 4.16 psid) ,Uçakta Oksijen Üretim Sistemi (On-Board Oxygen Generating System-OBOGS) , Anti-g Sistemi, Kokpit İklimlendirme Sistemi (Buhar Çevrimli Soğutma) , askeri eğitim uçaklarına özgü yüksek şok dayanımlı iniş takımları, Martin-Baker Mk T16N 0/0 fırlatma sandalyesi , Hands On Throttle and Stick” (HO), Kuş çarpmalarına karşı güçlendirilmiş kanopi gibi teknik donanıma sahip olan Hürkuş’un geliştirilecek modelleriyle askeri eğitim ile yakın hava desteği verecek silahlı modeli de üretilecek.

Hürkuş, Sivil Havacılık Genel Müdürlü uçuş iznini takip eden süreçte devam edecek test sürecinin ardından Uçuş iznini T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan uçuşa uygunluk ruhsatını almasının ardından Avrupa ve dünya satışları için , Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) tarafından sertifikalandırılacak.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics