Genel 10 OCAK 2010 / 23:00

2010 öngörüleri

İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu, 2010 yılı toplam bilişim pazarıyla ilgili öngörülerini açıkladı. Rakamlar pazarın büyüme eğilimine gireceğini gösteriyor. Genel anlamda 2009’u tek haneli bir küçülmeyle kapatan bilişim sektörünün 2010’da ise yaklaşık yüzde 10’luk bir büyüme yakalayacağı tahmin ediliyor.2010, pazarda yeni bir beklenti dönemi başlatmış durumda. İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu’nun açıkladığı 2010 yılı öngörüleri, gelecek bir yıllık dönem hakkında ipuçları veriyor. Yeni yılda toplam bilişim pazarında yazılım ve donanım tarafında farklı kulvarların öne çıkacağı görülüyor. İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan, 2010’da çözüm sunan şirketlerin kârlı çıkacağının altını çizdi. 2010’da toplam pazarda yüzde 10’u geçmeyen bir büyüme öngördüklerini belirten Unan, burada önemli olan noktanın büyüme eğiliminin başlaması olduğunun altını çizdi. Pazarın toplamda 29.8 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağını tahmin ettiklerini kaydeden Unan, gelecek yılla ilgili öngörülerini aktardı: “Tüketici elektroniği tarafında büyük mağaza zincirlerinin yeni şubelerinin açıldığını görüyoruz. Ama bunun yanı sıra belirli ürünlerin satışına odaklanan konsept mağazalar da artacak. Büyük zincirler yeni şubeler açarken yerel markaların daha ufak mağaza stratejileriyle yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Operatörlerin kendi mağazalarıyla hizmet verme eğiliminde olacağını tahmin ediyoruz. Kendi mağazalarıyla servis vermeye devam edecekler.”

2010ongoruleri1Dizüstü bilgisayar satışı hız kesmiyor
Taşınabilir bilgisayar satışının masaüstü bilgisayar satışını 2009’da geçtiğini hatırlatan Unan, taşınabilir bilgisayar satışlarındaki büyümenin devam edeceğini ifade etti. Unan yeni yılda ADSL abone sayısında yüzde 15 civarında bir büyüme olacağını varsaydıklarını belirtti. Unan yazılım ve donanım alanlarıyla ilgili ise şu görüşleri aktardı: “Yazılım tarafında güvenlik, veri yedekleme, doküman ve arşiv yönetimi, mobil uygulamalar popüler konular olacak. Donanım tarafında iş sürekliliği, sanallaştırma, felaket yönetimi, veri merkezi ve sunucu konsolidasyonuna bağlı olarak birtakım yatırımlar olmasını bekliyoruz.”
KOBİ’ler beklemede
KOBİ’lerin yeni yılda yatırım hareketlerinin nasıl olacağı da merak konusu. Ancak Unan yaptıkları tahminlere göre KOBİ’lerin 2010’un ikinci yarısından önce herhangi bir yatırım yapmayacağını öngördüklerini söyledi. Yeni yılda yatırım yapması beklenen ilk üç sektör; finans, üretim ve kamu olarak sıralanıyor.
Telekom hizmetleri büyüyor
2010’a dair telekom pazarı tahminlerini aktaran Unan, özellikle akıllı telefon satışlarının artacağını kaydetti. 3G ve genişbantın gelişimine paralel olarak ilerleme kaydedildiğini belirten Unan, bununla ilgili kampanyaların da sıkça görüleceğini ifade etti. Unan, “Telekom altyapı yenilemeleri gerçekleşecek; bu da telekom donanım tarafını büyütecektir. Rekabet artacağı için görüşme ücretleri düşecektir. Diğer taraftan katma değerli servislerin sayısı artacaktır. Operatörler katma değerli servislerden para kazanacak. Telekom hizmetleri pazarının da yine büyüyeceğini varsayıyoruz” dedi.
Hizmet pazarı normal seyrine dönüyor
Hizmet pazarında krizle birlikte genelde teknik destek ve yazılım desteğinin payının arttığını kaydeden Unan, “2009’da bu payın yüzde 45 seviyesine vardığını tahmin ediyoruz. Kriz yıllarında mevcut sistemlere yatırım yapmak ya da dışkaynak kullanmak tercih ediliyor. Dolayısıyla bu noktada 2009’da bir hareket oldu. Yeni yatırımlarla bu oran gerileyecektir. 2010’da da normal seviyelerinde devam edecektir” dedi.

2010ongoruleri22009’da yüzde 2’lik daralma

2009 yılında pazar yüzde 2’lik bir daralma göründüğünü belirten Özlem Unan, “En büyük daralma donanım tarafında oldu. Bilgi teknolojileri donanıma bağlı olarak yüzde 6 daralmış görünüyor. İletişim teknolojilerinde ise daralma yüzde 0,5 olarak görülüyor. Toplam pazar hacminin 27.5 milyar dolar olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.
Yazılım ve hizmetin yüzde 7 seviyesinde büyüdüğünü belirten Unan bu tarafta bir daralmanın beklenmediğini sözlerine ekledi.
3G dizüstünü tetikledi
3G’nin pazara etkilerini sorduğumuz Unan, 3G’nin tetiklediği en önemli konunun dizüstü bilgisayar satışları oldu. “Dolayısıyla donanım pazarı daraldı diyoruz ama bu pazar diğer sınıflarda; yani sunucu, masaüstü bilgisayar, yazıcı gibi ürünler tarafında daraldı. 3G dizüstü bilgisayar ve telefon satışlarını tetikledi” diyen Unan, telekom hizmetlerinin ise bir önceki yılla hemen hemen aynı noktada kaldığını ifade etti. Unan “3G ve numara taşınabilirliği gibi faktörler pazarı hızlandırmış gibi görünse de, telekom pazarı genelde aynı kaldı. Pazarda söz konusu olan rekabet nedeniyle operatörler fiyatları aşağı çekti. Farklı kampanyalar gerçekleştirdiler. Dolayısıyla telekom pazarında rakamsal bazda önemli bir değişiklik kaydedilmedi. Ama daralma da yok” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : featured Sayı:753