Genel 21 ARALIK 2012 / 16:17

2013 yılının dijital eğlence gündemi

CNET’e göre, 2012 yılı boyunca eğlence sektörünün temel gündemi, suçlu korsan sitelerin kapatılmasında federal yetkililerin daha rahat hareket etmesini sağlayacak yasanın geçmesine yönelik desteği ile biraz olsun rahat nefes aldı. 2013 yılı online medya gündemine bakınca da karşımıza şu başlıklar çıkıyor:

1. Apple, yılın ilk yarısında Pandora’nın bir rakibini pazara sunmayacak: Apple, önde gelen üç albüm şirketi ile, bazılarının iRadio olarak tanımladığı ve Pandora benzeri web radyo hizmetini hayata geçirmek için gereken anlaşmaların oldukça uzağında. Apple bu yolda albüm firmalarına türlü teklifler sunmuş ama albüm firmaları bunları reddetmişti. CNET’e göre bir ortayol mutlaka bulunacak, ama o zamana kadar Apple’ın da kesenin ağzını biraz açması gerekecek.

2. Pandora, İnternet Radyosu Adalet Yasası’nı (IRFA) alevlere atacak: Web radyo servisleri tarafından ödenen telif oranlarını düşürmenin yollarını arayan bir yasa olan IRFA’ya karşılık, hukukçular Pandora’nın müzik maliyetleri konusundaki şikayetlerine pek de sıcak bakmıyor. Pandora da bu işi kendi başına yapabilecek güce sahip olmadığını gösterdi. Ama yukarıda belirttiğimiz gibi kendisi de bir web radyo hizmeti isteyen Apple ve Google eğer atıl kaynaklarını bu yasanın geçmesi için gösterilen çabalara katarsa, o zaman işler değişebilir. Çünkü Apple ve Google, IRFA konusunda henüz net bir pozisyon almadı. Ama müzik sektörünün önde gelen isimleri bu tarz bir senaryoyu gündemlerine çoktan almış gözüküyor.

3. ABD, Kim DotCom’u iade edemeyecek: Eski bir sokak yarışçısı olan, borsa dolandırıcılığından suçlu bulunan DotCom, ABD’ye bir halkla ilişkiler savaşında ihtiyacı olan her şeyi verdi. Birçok Yeni Zelandalı’ya göre, kendi hükümetleri ABD’nin dolaplarına kandı ve bu da savcılar için hiç de iyi olmadı. Yeni Zelanda yetkililerinin bir kusuru var. Onlar da,  yasadışı korsan site TV-Shack’i işleten İngiliz öğrenci Richard O’Dwyer’ın davasına dikkat çekebilir. ABD yetkilileri, O’Dwyer’ı telif hakkı ihlali davalarında yer alması için ülkeye getirmeye çalıştı. Ama İngiliz mahkemeleri, O’Dwyer’ın zararı ödemeye karar vermesi ile ABD’nin bu talebini geri çevirdi. Benzer bir çözüm, MegaUpload duruşmasında da neden olmasın?

4. İstinaf mahkemesi TV ağlarının yanında yer alacak, kararını Aereo’nun kapatılması için kullanacak: Aereo, abonelerini küçük antenlerle buluşturan, onlara ağlara girmeden havadan TV sinyallerini alma imkanı veren bir hizmet ve geçtiğimiz bahar Aereo’nun telif haklarına zarar verdiğine dair bir dava açıldı. Ama bir bölge mahkemesi bu konuda Aereo’nun yanında yer aldı ve bu durumda TV ağları da dosyalarını federal temyiz mahkemesine götürdü. Burada da temyiz hakimleri Aereo’nun savunmasına şüpheyle yaklaştı.

5. Netflix, kazandıran yollarına geri dönecek: Netflix, bir kez daha yüklü sayıda üye kazanacak gibi görünüyor. CEO Reed Hastings., geçmişteki abartılı büyüme hamlelerinden dersini aldı ve şimdi kullanıcılarına, onların en çok talep ettiği şeyi, daha fazla filmi verecek. Netflix’in Disney filmlerini sunmayı kapsayan son anlaşması 2016 yılında hayata geçecek ve Hastings’e de yitirdiği kredibilitesini geri kazanma fırsatı sunacak. Tüketiciler de 2011 yılının tökezlemelerini bir kez unuttu mu, ev video hizmetini yeniden benimseyecek ve en ucuz fiyatı sunan servisi seçmeye özen gösterecek. Bu da Netflix’in yeniden öne çıkmasını sağlayacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics