Genel 23 TEMMUZ 2014 / 11:14

3D yazıcıların maliyeti düşecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AR-GE çalışmaları yapan işletmelere özel başlattığı Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programıyla 3 boyutlu yazıcılar evlerde bile kullanılabilecek. Uzun süren AR-GE çalışmaları sonucu yüzde 100 yerli sermaye ile ilk yerli 3 boyutluyu yazıcıyı üretmeyi başaran LTS Teknoloji Grup’un Başkanı Talat Sam 3D yazıcıların kullanımının, herkesi üreticiye dönüştürerek bir sanayi devrimi sağlayacağını belirtti. Sam; 3 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknolojik Ürün Yatırım Programı'na (TEKNOYATIRIM) başvurularının başlamasıyla ilgili olarak, bu gelişmenin ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu  ve yeni bir sanayii devrimi gerçekleştirileceğini ifade etti. Sam, “Yenilik gerektiren ve yoğun AR-GE çalışmalarının söz konusu olduğu projelerde özellikle yatırım ve ürünlerin ticarileştirilmesi anlamında ciddi bir desteğe ihtiyaç duyuluyor. AR-GE çalışmaları sonucu 3boyutlu yazıcıyı tamamen yerli sermaye ile üreterek Obama'nın bahsettiği 3. sanayi devrimine Türkiye’den katkı sağladık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni destek  programı ile artık önümüz açılmış oldu” dedi. AR-GE çalışmaları sonucu 3boyutlu yazıcıyı tamamen yerli sermaye ile üreterek Obama'nın bahsettiği 3. sanayi devrimine Türkiye’den katkı sağladık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TEKNOYATIRIM programı ile artık önümüz açılmış oldu” dedi. AR-GE çalışmaları ile yerli 3D yazıcıyı üretmeyi başaran LTS Teknoloji Grup Başkanı Talat Sam "Bu program sayesinde seri üretime geçip, sanayi devrimi olarak nitelenen 3 boyutlu yazıcıları evlere kadar ulaştırmaya sayılı günler kaldı diyebiliriz" diyerek, 3 boyutlu yazıcıların evlere girecek kadar maliyetinin düşürülmesi ve geliştirilmesi yolundaki çağrısına kulak vererek çıktıkları bu yolda 15 bin ila 250 bin dolar arasında satılan 3D yazıcıyı 2 bin 500 dolarlık satış fiyatına düşürmeyi başardıklarını anımsattı.

TETE yolda

Sam, "En kısa sürede yatırım çalışmalarına başlayarak TETE adını verdiğimiz 3D printeri dünya fiyatlarının çok çok altında satışa sunacağız. TEKNOYATIRIM, bizim gibi sürekli yenilikçi ürünler geliştirme arzusunda olan ve AR-GE çalışmalarına ciddi yatırımlar yapan firmalar için altın değerinde bir fırsat. Bunu iyi bir şekilde değerlendirerek hem ülke ekonomimize katkı sağlayacağız, hem de ülkemizi dünya pazarında çok iyi bir şekilde temsil edeceğiz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bu çalışmasından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Teknolojik ürünlerin üretimine yönelik yatırımların destekleneceği program kapsamında küçük işletmelerde yatırım tutarının yüzde 40'ı kadar destek veriliyor. Orta ve küçük işletmelerde ise 10 milyon lira civarında üst destek limitleri sunuluyor. Programla ilgili detaylı bilgiye https://teknoyatirim.sanayi.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.