Genel 30 MART 2018 / 09:26

4 ton çekebilen uzaktan kumandolu robot geliştirildi

Trailer Valet şirketi tarafından geliştirilen uzaktan kumandalı robot, tam 4 ton ağırlığı çekebiliyor.

Uzaktan kumdayla yönetilen droneları düşündüğümüzde aklımıza süper bir teknoloji olduğu gelebilir. Ya da klasik bir örnek vermek gerekirse ''karıncalar vücut ağırlığının 50 kat daha fazlası olan bir yükü taşıyabilir'' bilgisini ilk duyduğumuzda hayretlere düşmüştük. İşte bu küçük  robotun tam 4 ton ağırlığını çekebilmesi demek teknolojinin ne denli geliştiğinin göstergesi olabilir.

Kısa bir zamanda nakliyeye başlamış olan RVR, araçlara ve tekerlekli yüklere bağlanabilen ve son derecede kompakt bir uzaktan kumanda aracıdır. Bu minik robot, koskoca bir kamyonu hiç zorlanmadan tek başına zorlu arazi koşullarında çekebilecek bir güce sahip. Robot, kum ve yeşillik alanların yanında asfalt yollarda da işlevini sürdürüyor. Bunun yanında, robotumuz neredeyse hiç yer kaplamıyor; hatta araba bagajına rahatça sığabilir.

Bu tarz bir robotun gelecekte arama kurtarma operasyonlarında veya hayatın farklı alanlarında kullanabilme olasılığı çok yüksek. Fakat kurumlardan çok son kullanıcı tarafında da görmeyi umduğumuz robotun fiyatının çok yüksek olmayacağı belirtiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics