Genel 21 MAYIS 2011 / 00:07

4G rüzgârı esecek mi?

Türkiye mobilde yaklaşık 2 yıl önce üçüncü nesil teknolojilere geçti. Daha yüksek hızda erişim, internet bağlantısı ve görüntülü iletişimi sağlayan bu teknolojinin yaygınlaştırılması için bütün operatörler katma değerli hizmetlere yatırım yapmaya özen gösteriyor. Ancak vergilerin yüksekliği, fiyatların düşmemesi gibi nedenler 3G’de veri iletişimi kullanımını istenen düzeye yükseltemedi.
3G’de henüz beklentiler karşılanamamış olmasına rağmen 4G dediğimiz dördüncü nesil mobil teknolojiler için test çalışmaları hızlandırılmış durumda. Bir süredir ekonomik kriz ile boğuşan Avrupa, ekonomik canlanmayı da sağlamak amacıyla 4G için düzenlemelere başladı. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz ay, 900 ve 1800 MHz frekans bantlarının gelişmiş 4G haberleşme cihazlarına açılmasına ilişkin teknik kuralları belirledi. Mevcut GSM ve 3G cihazları ile oluşabilecek parazit sorunlarını önleyecek olan söz konusu kurallar, kablosuz genişbant hizmetlerinin yaygınlaşması açısından da önem taşıyor. Komisyonun teknik kuralları belirleyen kararı, Dijital Gündem’in 2013 yılına kadar herkese temel genişbant ve 2020 yılına kadar ultra hızlı genişbant erişimi sağlama hedeflerine ulaşmada önemli katkı sağlayacak.
4G konusu, bu yıl 3-5 Ekim 2011 tarihlerinde yapılacak olan ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi’11’in de önemli konulardan biri. AB’deki 4G rüzgârı ülkemize de uğrar mı dersiniz?
ETİKETLER : Gündem Sayı:822

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics