Genel 29 MART 2018 / 15:02

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Amazon'un peşinde

ABD'li yayın kuruluşu Axios'un Trump'a yakın 5 farklı kaynağa göre yayınladığı haberde, Trump'ın, dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketlerinden biri olan e- ticaret devi Amazon'un faaliyetleriyle yakından ilgilenmeye başladığı bildirildi.

Haberlerde, Trump'a yakın kaynakların Başkan hakkında "Amazon'a kafayı takmış durumda. Antitröst ve rekabet yasaları kapsamında Amazon'un peşine düşme yollarını merak ediyor." ifadeleri kullanıldı. Amazon'un ülkede yer alan  küçük ve orta ölçekli işletmelerle perakende firmalarını pazarın dışına itmesi Trump'ı endişelendirdiği, Amazon'un vergi faaliyetleri ve posta hizmetleri konusunda da araştırılması gerektiğini söylendi.

Trump'a yakın kaynakların ise, Amazon sayesinde posta hizmeti veren şirketlerin gelirlerinde artış gözlendiği, ekonomiye daha büyük katkıda bulunduğu ve ülke genelinde daha geniş hizmet vermeye başladığına dikkat çektikleri ve bu hususlar hakkında Trump'a defalarca uyarılarda bulundukları belirtildi.

Piyasa değeri 54 milyar dolar geriledi

Trump'ın, Amazon'un "peşine düştüğü" iddialarının ardından, şirketin hisseleri salı günü sert düşüş gösterirdi ve firmanın piyasa değerinde de büyük kayıp olduğu açıklandı. AA muhabirinin derlediği analize göre, TSİ 18.20'de Amazon'un hisse başına değeri 1387 dolara kadar gerilerken yüzde 7,3 düşüş kaydetti. Dünkü kapanışta ise yaklaşık 724 milyar dolar olan Amazon'un piyasa değeri, söz konusu saat itibarıyla 670 milyar dolara geriledi.

Böylece, piyasa değerinden 54 milyar dolar silinen Amazon, dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketleri arasında da Microsoft'un altına düşerek üçüncülüğe geriledi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics