Genel 05 MART 2013 / 17:06

Almanya'da internet üzerinde telif tartışması

Almanya’da geçtğimiz günlerde İnternet üzerindeki fikri mülkiyet haklarını koruyan bir yasa tasarısını kabul etti.

Almanya’da kabul edilen yasa tasarısı , internet üzerinden yayınlanan içeriklerde yayıncının hakkını korumasına rağmen Google gibi arama motorlarının yeni içerikleri gösterebilmek için ödeme yapmasını sağlamayı başaramadığından dolayı zayıf olarak nitelendirildi.

Almanya’da yıllardır tartışılan tasarı, reklamcılar ve okuyucuların sanal dünyaya akın etmesiyle birlikte basının yeni bir  gelir kapısı bulmak için çabalamasıyla birlikte ortaya çıktı.

Ülkedeki hukukçular, internet lobicileri ve diğer kesimlerin bilgi özgürlüğü üzerine yaptıkları tartışmalar arasında Alman Şansölye’si Angela Merkel’in merkez sağ koalisyonunun temellerini attığı yasa tasarısına karşın Google, Alman basınında ve internette yoğun girişimlerde bulunarak ‘Defend Your Web’ ad altında bir bilgilendirme sitesini aktif hale getirmişti. Google, yaptığı lobi çalışmalarında yasanın şirketler için daha fazla maliyet ve kullanıcılar için daha az bilgiye erişime neden olacağını vurgulamıştı.

‘ Yardımcı telif hakları yasası’ ile şu anda arama motorları, içeriklerin sadece başlık ya da küçük alıntılar gibi belli başlı kısımlarını görüntüleyebilecek. Daha fazla içeriğin görüntülenebilmesi için ise bir ödeme yapılması gerekecek. Yasaya karşı çıkan partiler ise yasanın dilinin anlaşılması güç olduğunu ve yanlış yorumlamalara neden olabileceğini belirtti. Muhalefet partileri aynı zamanda iktidarın azınlıkta olduğu bir üst meclis olan Bundesrat’da yasaya karşı duracaklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Alman Yeşiller Partisi’nin resmi sitesinde yayınlanan bir duyuruda, bu yasa tasarısı ile kimin kimden korunduğunun belli olmadığı ve kanunsuz bir iş yapıldığı vurgulanmıştı.

Google da aynı doğrultuda eleştiriler yaparak, yasanın ne mantık ne de ihtiyaç açısından elle tutulur bir yanının olmadığını, hem ekonomiye hem de Alman internet kullanıcılarına zararlı olduğunu, İletişim Yöneticisi Kay Oberbeck vasıtasıyla açıkladı.

Öbür yandan yasa tasarısı Almanya’daki gazete yayıncıları açısından oldukça sıcak bir şekilde karşılandı.Söz konusu yasa tasarısı, yayıncılar tarafından Sayısal dünyada yasal bir düzen oluşturmak için oldukça nemli bir unsur olarak nitelendi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics