Genel 02 EKİM 2013 / 11:58

Ankara sessizliğe kulak verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katılımıyla, beşinci yılındaki ‘Ulaşımda, İletişimde Hayatın İçinde Ben de Varım’ adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamındaki ‘Sessizliğe Kulak Vermek’ etkinliği 1 Ekim’de Ankara’da düzenlendi.

‘Sessizliğe Kulak Vermek’ toplantısında, Bakan Yıldırım ve Bakan Şahin’in yanı sıra projenin paydaşları; Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray, Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay da konuşma yaptı. Proje kapsamında paydaş firmalarda çalışmaya başlayan işitme engelli gençler de konuşmalarını gerçekleştirirken, aileleri çocuklarının geleceği için artık umut taşıyabildiklerini dile getirdiler. ‘Bana Bir Masal Anlat Baba’ şarkısının işaret diliyle söylendiği etkinlikte, Vodafone Düşler Akademisi'nden işitme engelli bir grup da Grease Müzikali'nden bir bölümü sahneledi.

Engelleri kaldırmak için teknoloji elimizde büyük fırsat
Ülkemizde her an sessizlikte yaşayan 1,5 milyon kişi olduğunu söyleyen Erkan Akdemir, engellilerin çok büyük bir kısmının işgücüne dahil olmadığına da vurgu yaptı. Akdemir “Türkiye’nin en büyük engelli kariyer planlaması olarak da tanımlayabileceğimiz bu projede toplam 3 bin 51 kişiye iş imkânı sunduk. Ulaştığımız bu rakam, yaklaşık 3 bin çalışanımızdan daha fazla sayıda engellimiz için engelsiz bir iş hayatı anlamına geliyor” dedi. Süreyya Ciliv de, engelleri kaldırmak için teknolojinin elimizde büyük bir fırsat olduğunun altını çizerek, “Sevgiyle, yaratıcılıkla, takım oyunuyla, yılmazlıkla aşılamayacak sorun yok. Bugün 150 mağazımızda işaret dilini bilen arkadaşlarımız, işitme engelli kardeşlerimize destek oluyor” açıklamasını yaptı. Toplumda eşit haklara sahip olmayan bireylere odaklanan projeler yaptıklarını kaydeden Serpil Timuray, çok yakın zamanda Düşler Akademisi’nin yeni bir şubesinin Kaş’ta hizmete gireceğini kaydetti. Tahsin Yılmaz, Türk Telekom'un her ilde engelli istihdamına özen gösterdiklerini dile getirirken Özkan Dalbay da engellilerin yararlanacağı çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

1800 işaretli sözlük hazırlandı
“Bu program ile kurumsal bir altyapı oluşturduk” ifadesini kullanan Fatma Şahin, “İşitme engelli dili sözlüğümüz, standardımız yoktu. TDK ile 1800 işaretli sözlüğün oluşmasını sağladık. Diğer yandan, erken tanı ve teşhis, işitme engelliler için çok önemli. Yeni doğanlardan alınan topuk kanıyla işitme engelinin de aralarında bulunduğu farklılıklar tespit edilebiliyor, en kısa zamanda tedaviye yönlendiriliyor” dedi. 5 yıldır yürütülen bu projenin artık bir marka olduğunu kaydeden Binali Yıldırım düşüncelerini şöyle açıkladı: “Ülkemizdeki 76,5 milyon vatandaşımızın içerisinde 10 milyona yakınını engelli vatandaşlarımız oluşturuyor ki bu proje onların toplumla kaynaşmasını sağlıyor. 5 yılda 500 kişiye ulaşmışız. PTT ve TCDD da bu projede sessiz sedasız yer aldılar.” Engeller bizim zihnimizde diyen Yıldırım, “Zihnimizdeki engeller kalktığında toplumda barış da kardeşlik de sağlanır. Bazen dil susar, gönül konuşur. Gönülün dile geldiği bir toplantı yaptık. Paydaş olarak iletişim sektörünü seçmemiz tesadüfi değil. Onlar insanların hayatını kolaylaştırmak için ürün, hizmet geliştiriyorlar ve bu projede gönüllü olarak yer aldılar. Daha cömert olmanızı, daha fazla sorumluluk almanızı bekliyorum. Şirketlerin sayısının artmasını, yeni paydaşlar bekliyorum. Burada bizimle duygularını paylaşan kardeşlerimize saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics