Genel 27 MAYIS 2013 / 08:00

Ankara teknoparklarıyla Türkiye’ye yol gösteriyor

Türkiye’de 32’si faal, toplam 45 teknoparktan 6’sının bulunduğu Ankara, teknoloji geliştirme konusunda liderliği elinde tutuyor. Ankara; bilişim, savunma, havacılık ve medikal gibi ekonominin önemli sektörlerini besleyip büyüten, Ar-Ge ve inovasyonda öncü bir kent konumunda.

Şirketlerin birbiriyle, üniversitenin sanayiyle iş birliği yaptığı, paylaşmayı öğrendiği, bunu destekleyen bakanlıkların yine aynı zihniyette olduğu bir ekosistemle, daha çok ve daha başarılı uluslararası teknoloji şirketlerinin çıkması mümkün olabilir. Bizler de destek olabilmek amacıyla, teknoparkların haberlerini, çalışmalarını BThaber’de kaleme alıyoruz. Her zaman olduğu gibi BThaber olarak, teknoparklara çok daha sık yer vereceğiz. Bu hafta, Gazi Teknopark Genel Müdürü Hanzade Sarıçiçek röportajını ve ODTÜ Teknokent iş birliğiyle düzenlenen Sosyal Girişimcilik Hekatonu haberini özel Teknopark sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Gazi Teknopark kendi enerjisini kendisi üretiyor

Ankara’nın 5. teknoparkı olarak ilan edilen Gazi Teknopark, Gazi Üniversitesi’nin Gölbaşı yerleşkesinde bulunuyor. 20 bin metrekareye yakın kapalı alana sahip olan Gazi Teknopark, şu anda yüzde 100 dolulukla faaliyet gösteriyor. Gazi Teknopark’ta 135 tane şirketin bulunduğunu söyleyen Hanzade Sarıçiçek, “Şirketlerin yaklaşık yarısını, kuluçka merkezi kapsamında desteklediğimiz akademisyenlerin ya da tekno girişimci sermaye desteği alan genç girişimcilerin kurduğu desteklenmeye ihtiyacı olan küçük şirketler oluşturuyor ama bunlar yüksek potansiyel taşıyan, büyümesini beklediğimiz şirketler. Sektörel olarak da baktığımızda; yüzde 50 bilişim olmakla birlikte, elektronik, enerji, çevre, biyomedikal, tıp gibi alanlarda da şirketlerimiz mevcut. Özellikle yenilenebilir enerjiye önem veriyoruz. Zaten bu kapsamda kendi bünyemizde 300 kilovatlık güneş enerjisi santralımız var. Binamızın ve yaptığımız kapalı otopark alanlarının çatısı tamamıyla güneş panelleriyle kaplı ve kendi enerjimizi kendimiz üretiyoruz; önemli bir bölümünü güneş enerjisinden elde ediyoruz. Gazi Teknopark; bünyesindeki güneş enerjisi santralı ile kendi enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak üreten ilk teknopark. Bu konu gittikçe yaygınlaşıyor, biz diğer teknoparklara da örnek olduk” dedi.
Yeni bir yapılanma içinde olduklarını söyleyen Sarıçiçek, süreci şöyle anlattı: “TÜBİTAK’ın başlattığı ‘1513 Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) Destekleme Programı’ çerçevesinde Gazi Üniversitesi ile birlikte TTO oluşturuyoruz. Çok önemli bir proje; bu konuda ciddi bir yapılanmaya gidiyoruz; eleman alıyoruz, üniversite sanayi işbirliğine yönelik etkinlikler, eğitimler organize ediyoruz. Eşleştirme çalışmaları yapıyoruz. Sonuç olarak proje çıkartmaya çalışıyoruz. Ülkemiz için çok önemli bir program; üniversitelerde yapılan tezler, yayınlar, ekonomiye dönüşemiyor ne yazık ki.”

Gazi Teknopark’ın teknolojik gücünü göstermek istiyoruz
Hanzade Sarıçiçek, Gazi Teknopark olarak Halkbankası ana sponsorluğunda yarışmalar da düzenlediklerinin altını çizdi ve şu bilgileri verdi:
“İş Fikri yarışmasını bu yıl ilk defa yapıyoruz. Birinciye 80 bin, ikinciye 40 bin, üçüncüye 20 bin TL ödül veriyoruz. Bu rakamlar çekirdek sermaye olabilecek nitelikte. Teknoparkta da yer vereceğiz, şirketlerini kurmalarını bekleyeceğiz mutlaka. Orada destekleyemediğimiz diğer ekipleri de, teknogirişim sermayesi desteği ya da TÜBİTAK Girişimcilik programları vasıtasıyla bunlara hazırlayıp başvurmalarını sağlayacağız. Proje Pazarı projemiz var; Gazi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri katılabiliyor. Sanayiye yönelik tezleri de destekleyeceğiz. Gazi Üniversitesi’nin teknolojideki gücünü de göstermek istiyoruz.”

Sürdürülebilir sosyal değerler için Sosyal Girişimcilik Hekatonu

ODTÜ Teknokent, Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği ve Google Türkiye’nin işbirliğiyle 16 - 17 Mayıs 2013 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Sosyal Girişimcilik Hekatonu, birçok toplumsal konuya çözüm sundu.
Sosyal Girişimcilik Hekatonu çerçevesinde, 15 farklı üniversiteden katılan yaklaşık 100 kişiden oluşan 16 grup, toplumun gelişmesine, sistemlerin iyileştirilmesine, yeni yaklaşımların geliştirilerek yaygınlaştırılmasına ve sürdürülebilir sosyal değerlerin yaratılmasına katkıda bulundular.
Hayatı kolaylaştıran Android uygulamalar
Türkiye’de ilk kez düzenlenen Sosyal Girişimcilik Hekatonu sonucunda; toplumsal sorunlara çözümler üreten, sosyal faydalar sağlayan ve hayatı kolaylaştıran pek çok Android uygulama geliştirildi. Bu Android uygulamaların çoğu kan bağışına ve etkin acil durum yönetimine odaklanırken, sigarayı bıraktırmaya, geri dönüşümü özendirmeye, kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmeye ve ortaokul öğrencileri arasında matematiği sevdirerek programlamayı öğretmeyi hedefleyen projeler de yer aldı.

İlk üç: ODTÜ, Bilkent ve Anadolu Üniversitesi
Sosyal Girişimcilik Hekatonu’nda; ODTÜ 1 grubu ‘Kan Arıyorum’ projesiyle birinciliği, Bilkent Üniversitesi grubu ‘Hızır’ projesiyle ikinciliği, Anadolu Üniversitesi ‘SOS Hotline’ projesiyle üçüncülüğü kazandı. Geliştirdikleri uygulamalar ile ilk üçe giren takımlara; Google Türkiye ofisinde bir günlük eğitim ile Google Tablet hediye edildi. Derecelemede ikinci olan takıma bu hediyelerin yanı sıra ODTÜ Teknokent tarafından gerçekleştirilen Girişimcilik ve İnovasyon Eğitimine katılıma hakkı sunuldu. Birinci olan grup ise Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği tarafından ABD’de bir haftalık iş geliştirme ziyareti kazandı.
ETİKETLER : Sayı:923