Genel 21 OCAK 2013 / 11:40

Apple’ın kârlılığı düşüyor mu ?

Önümüzdeki Çarşamba günü Apple tarafından yayınlanacak çeyrek raporuyla ilgili olarak, dokuz yıl sonra şirketin ilk defa düşüşe geçtiği yönünde söylentiler mevcut.

Geçtiğimiz dönem içerisinde zor günler geçiren Apple’ın hisseleri, geçtiğimiz Eylül ayında ulaştığı tüm zamanların rekoru olan 705.07 dolar seviyesine oranla yüzde 20 değer kaybederek geçtiğimiz Cuma gününü 500 dolar civarında kapattı.

Bu düşüşün iPhone 5’in piyasaya sürüldüğü ve Google Maps’in sistemden aforoz edildiği dönemden itibaren başladığı piyasada hakim olan görüşler arasında. Geçen hafta ortaya çıkan bir söylentiye göre ise iPhone 5’in düşük satış rakamları yüzünden Apple’ın tedarikçilerine verdiği siparişlerin bir kısmını iptal ettiği yönünde. Ama bu durumun ürünlerde uygulanacak  yeni bir cam teknolojisinden kaynaklandığı yönünde söylentiler de mevcut. Apple ise henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

2009 senesinde iPhone 3G’yi piyasaya süren şirket ilk çeyrekte 5.2 milyon telefon satmıştı. Daha sonraki çeyreklerde ise sırasıyla, 7.4 milyon, 8.7 milyon ve son çeyrekte tekrardan 8.7 milyon civarında iPhone satışı gerçekleşmişti. Bu sürecin bir benzeri 2010 yılında piyasaya çıkan iPhone 4 için de aynı şekilde gelişmişti.

Apple şu anda çok daha fazla pazarda çok daha fazla iPhone satmasına rağmen yeni sunumlardan sonra daha az ürün sattığı bir gerçek. 2011 yılında iPhone 4S piyasaya sürüldüğünde, Aralık döneminde 37 milyon miktarına ulaşan Apple, bu sunumdan sonraki 2 çeyrekte de satışlarında düşüşler yaşadı. Bu durum ise Apple’ın daha daha önceden yaptığı yeni bir konsept sunan ve sansasyonel ürün sunumlarından çok birbirini tekrar eden ürünleri piyasaya sürmesiyle bağlantılandırılıyor.

Steve Jobs’un ölümünden sonra iMac, iPod, iPhone ve iPad gibi tekrar edilmesi mümkün olmayan ürünler gibi yeni bir ürün çeşidi ortaya çıkartamayan Apple’ın bu alanda en çok beklenen ürünü Apple TV olacak gibi görünüyor. Şirket CEO’su Tim Cook Apple’ın büyüsünün kaybolmaması için yeni çıkacak TV gibi değişik fikirlere ve tasarımlara ihtiyaç duyacak gibi gözüküyor.