Genel 07 EYLÜL 2013 / 15:58

Apple işçi dostu

Apple, işçilerini kötü çalışma koşullarında çalıştıran Çinli tedarikçisi Jabil ile ilgili açıklama yaptı.

Tim Cook’un başa geçmesinden beri Apple, tedarik zincirinde çalışma koşullarıyla ilgili tutumu daha şeffaf. Tedarik zincirinin herhangi bir aşamasında da bu konuda yaşanabilecek sorunlara karşı da farkındalığı yüksek. Tedarikçilerinden Jabil’in kötü çalışma şartlarının rapor edilmesi üzerine, Apple firması , bu konuda açıklama yaptı.

Çin İşçi İzleme  Raporu

Çin İşçi İzleme grubu, Jabil fabrikasında işçi haklarının ihlal ettiğini bildiren bir rapor yayınlamıştı. Fabrikada işçiler günde 11.5 saat ayakta kalma, her ay toplam 11 saati bulan ücretsiz çalışma, hamile kadınlara karşı ayrımcılık, ek mesai ücretlerinin ödenmemesi, yemek süresinin yetersiz olması, aşırı kalabalık odalar, insan sağlığına zarar veren koşullar gibi kötü şartlar altında çalışmak zorunda kalıyordu.
Tedarik zincirimizdeki her işçiyi korumaya bağlıyız’

Yoni Heisler ’ın paylaştığına göre Apple, tedarikçisiyle ilgili olarak bu raporun yayınlanması üzerine yaptığı açıklamada ‘Apple tedarik zincirininin tamamında güvenli dürüst çalışma koşulları sağlayan bir firmadır. Kapsamlı denetlemeler ve şeffaf raporlamalar ve ürünlerimizi imal eden işçilerimizin yaşamlarını zenginleştiren eğitim programları düzenleyerek sanayiye örnek olmaya çalışıyoruz. Apple (Fair Labor Association) FLA’yı kabul eden ilk ve tek teknoloji şirketidir.

Apple'ın tedarikçi kontrolleri
Adil işçi örgütlenmesi FLA’yı kabul eden ve işçi haklarına önem gösterdiğini ifade eden Apple, yaptığı açıklamaya göre, 2008’den beri kapsamlı faaliyet sorumluluk programı çerçevesinde tedarikçilerine son 36 ayda Jabil Wuxi’ye yapılan 3 denetimin de dahil olduğu toplam 14 denetim gerçekleştirdiğini ve tedarikçilerini yerinde incelemek için uzman ekipleri olan şirket bu konuda oldukça hassas olduğunu ifade ediyor.
Jabil'in iyileştirmelerini destekliyor

Açıklamada, yapılan kontrollerle ilgili olarak , Jabil’in kendi proaktif bir denetim programı olduğunu ve Apple’ın yüksek standartlarını karşılayabilecek mükemmel sicili olan bir tedarikçi olduğu ifade ediliyor. Apple bu konudaki tutumunu, ‘İşçilerinin koşullarını iyileştiren tedarikçilerini destekliyoruz. Programımız ürünlerinin yapıldığı her yerde düzeltici hareketler sağlar ,hem biz hem tedarikçilerimiz şeffaflik ve hesap verebilirliğe inanırız’ sözleriyle ifade etti.

 
ETİKETLER : Apple jabil

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics