Genel 28 OCAK 2014 / 15:44

ATO’dan Ankaralı şirketlere çağrı

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Ankara’da üretim gerçekleştiren şirketlere; Orta Anadolu İhracatçıları Birliği üzerinden ihracat gerçekleştirmeleri çağrısını yaptı.Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Kahraman’ı, 18 Ocak tarihinde makamında kabul etti. Ankara’nın sanayi yapısı ve ihracat potansiyelinin ele alındığı görüşmede; OAİB Koordinatör Başkanı Kahraman, Ankaralı firmaların dünyanın 212 ülkesine ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “Ankara bir memur şehri olmaktan çıktı, Ankara artık bir sanayi şehridir” dedi. Ankara’nın 2012 yılında gerçekleştirdiği 7 milyar 137 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5. ili olduğuna dikkat çeken Kahraman, 2013 yılının Ocak-Kasım döneminde bu rakamın 7 milyar 228 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat rakamı Ankara kayıtlarına girmiyor
İhracat yapan şirketlerin birliklere kaydının önceki prosedür gereği sektörlere göre yapıldığını ve bazı sektör birliklerinin İstanbul, İzmir gibi başka illerde bulunduğunu anlatan Kahraman, “Ankara’da kurulu bulunan toplam 266 firma Ankara dışındaki birliklere kayıt olduğu için ihracat rakamları da o illere gidiyor ve yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat rakamı da Ankara kayıtlarına girmiyor” ifadesini kullandı. Ahmet Kahraman, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de aralarında bulunduğu kurumların Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri kaydıyla ihracat gerçekleştirmeleri durumunda Ankara’nın en çok ihracat yapan iller sıralamasında yerinin bir basamak daha çıkarak 4. sıraya yükseleceğini kaydetti.

Şehirler de kendi aralarında başarı yarışında
ATO Başkanı Salih Bezci de, Ankara’nın 200’ü aşkın ülkeye ihracat yapar hale geldiğine dikkat çekerek Ankaralı firmaların 2023 ihracat hedeflerine doğru kararlılıkla yürüdüğünü kaydetti. Bezci, ihracatın sektörel yapısına bakıldığında; Ankara’da makine ve aksamlarından, savunma ve havacılığa, taşıt araçları ve yan sanayiden, kimyevi maddeler ve mamullerine kadar geniş bir kompozisyonun yer aldığını söyledi. Tüm dünyada ülkeler arasındaki yarışın yanı sıra aynı ülkenin şehirlerinin de kendi aralarında başarı yarışına yöneldiğini kaydeden Salih Bezci sözlerine şöyle devam etti: “Kamu, özel sektör ve STK’lar bir araya gelerek kaynakları etkin ve yerinde kullanarak şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak istiyoruz. İhracat, ekonomik kalkınma için olmazsa olmazların başında yer alıyor. Ankara ihracat potansiyeli yüksek olan bir şehir. Ankara’da kurulu bulunan firmalara bakıldığında da zaten tablo net bir şekilde görülüyor. Ben Ankaralı firmalara, Ankara kaydıyla ihracat yapmaları çağrısında bulunuyorum. Ankara hak ettiği başarıyı kayıtlarda da görmelidir.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics