Genel 11 KASIM 2013 / 14:44

Avea 3. Çeyrek sonuçlarını açıkladı

Avea CEO’ su Erkan Akdemir 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Akıllı büyüme stratejisini sürdüren Avea sadece ekonomik olarak değil, kullanıcıları, çalışanları ve iş ortaklarıyla büyüyen habitatıyla daha büyük bir aile oluyor. Avea’nın gelirleri geçen yılın 3.çeyrek sonuçlarına göre yüzde 7 oranında arttı.
Avea’nın karlılığı yıl içinde toplam yüzde 36 oranında arttı. Kar marjı artışında bu yılın en yüksek seviyesine bu dönemde yüzde 18 seviyesinde ulaştı. Ara bağlantı ücretlerinde yaşanan düşüşlerin şirketin büyümesinde yüzde 9 oranında bir olumsuz etkisi oldu.
Avea CEO’su Akdemir, faturasız sektörünün daralmasına rağmen Avea’nın yüzde 7.9 oranında artış gösterebilmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Dönemsel değişikliklerin etkili olduğu numara taşımada birinci konumlarını 6 çeyrektir korumaya devam ettiklerini belirtti.
Akıllı telefon sahipliğinde birinci sırada
Mobil data, Avea’nın toplam büyümesinde önemli rol oynuyor. Mobil datanın toplam servis içindeki payı iki yılda yüzde 8’den 16 oranına yükseldi. Yıllık yüzde 43 oranında ölçülen mobil data büyümesi toplam büyüme rakamlarında önemli bir değer oluşturuyor. Akıllı telefon sahipliğinde yüzde 30’dan 33’e yükselen oran, büyümenin sürdürülebilirliği adına kritik bir değer. Akıllı telefon sahipliğinde birinci sırada olan Avea, genç bir kullanıcı kitlesi olmasının avantajına sahip. Mobil alanında bir gelişme ise, Avea marka yeni model mobil telefonların yakın zamanda tüketicilerle buluşacak olması.
Pirelli Siber Filo, Rixos Sungate akıllı tatil, Arçelik akıllı pos cihazı gibi kurumsal işbirlikleri de Avea’nın büyümesinde önemli etkileri olan projeler oldu. Yurtdışı çalışmalarının salt satınalma ve lisanslı çalışmalar dışında da ortak projelerde ve özel operasyonlarda da bulunuyor
Avea CEO’su Akdemir, Binali Yıldırım’ın ortak 4G altyapısı kullanılması görüşleriyle ilgili, 2G yatırımlarında yapılan münferit yatırımların fazla maliyet ve cari açığa yol açması gibi sonuçları olduğunu ve bu ortak 4G altyapısı ile bu hatanın tekrarlanmamasının ülke, vatandaşlar ve operatörler açısından hayırlı olacaktır” dedi.