Genel 25 AĞUSTOS 2014 / 11:45

Bağlılık için yetenekleri özgür bırakın

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından düzenlenen, Avrupa’nın insan yönetimi alanındaki en büyük kongresi olan PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nin 22’ncisi, bu yıl 4-5 Kasım’da İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Kongreye ana konuşmacı olarak katılan Hong Kong Broadband Network Grubu’nun ödüllü CFO’su Niq Lai’nin “ WOW Faktörü” hakkında bir sunum yapacak.

WOW Faktörü güvensizliği ortaya koyuyor

Avrupa’nın en büyük insan kaynakları etkinliklerinden biri olan kongreye yerli ve yabancı 150 konuşmacı katılacak. 22.PERYÖN’ün ana konuşmacılarından biri olan Hong Kong Broadband Network Grubu’nun ödüllü CFO’su Niq Lai de yetenek yönetimi alanında kendisini üne kavuşturan WOW Faktörü hakkında konuşacak.

2009’da HRM Ödülleri tarafından “İnsan Kaynakları Şampiyonu” seçilen Lai 2011’de Global Telecom Business dergisi tarafından izlenmesi gereken İlk 50 CFO’dan biri seçildi. Niq Lai,
halen HKBN’nin yetenek yönetimi başkanlığını yürütüyor. Uzun yıllar CFO olarak çalıştıktan sonra şirketin insan kaynakları birimini de yönetmeye başlayan Lai’nin klasik İK yönetimlerine ciddi eleştirileri var. Geleneksel İK’nın kötü çalışana odaklandığını ve özünde çalışana güvenmediğini söyleyen Lai, yetenek yönetimi ile finansal performans arasında paralel bir ilişki olduğunu anlatıyor. “Temel prensip yetenekleri elde tutabilmek, uzun vadeli bir ilişki kurmak, yeterli kaynağı vermek ve en önemlisi önlerinden çekilmektir. Bana göre, bu kombinasyon şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Biz otoritemizi yeteneklerimize delege ediyoruz” diyor. Yöneticilerin çalışanlarına mentorlük yapması gerektiğini ifade eden Lai “İnsan insandır, bir varlık değildir. Her bir bireyin kendi özlemleri ve tutkuları vardır ve biz bunları yönetebilmeliyiz. İş arkadaşlarıma, patronum bana nasıl davranıyorsa öyle davranıyorum. Örneğin, 20’li yaşlarda aldığım gibi ben de genç meslektaşlarıma mentorluk yapıyorum. Genç meslektaşlarıma her zaman benim yaşıma geldiklerinde benden daha iyi işler yapmaları gerektiğini söylüyorum.” Sözleriyle insan kaynaklarında yetenekleri özgür bırakmanın önemini vurguluyor.

“Geleneksel İK çalışana güvensizlik besliyor, bağlılık için yetenekleri özgür bırakın. Hastalık izni için doktor raporu istiyorsanız, çalışanınıza güvenmiyorsunuz demektir” diyen Lai, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geleneksel İK dikkatinin neredeyse tamamını, sistemi bozan yüzde 1 oranındaki kötü çalışana veriyor. Bu durum, geleneksel İK politikası el kitaplarının neden bu kadar detaylı olduğunu da açıklıyor. Eğer bir çalışanınıza hastalık iznini suistimal etmeyeceği konusunda güvenemiyorsanız o zaman o çalışanın şirkette olmaması ve yöneticisinin yeterliliğinin de sorgulanması gerekir. Ancak yaygın olarak kullanılan geleneksel sistem içinde çalışana güvensizlik barındırıyor.”

 

 

 
ETİKETLER : HRM Ödülleri WOW

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics