Genel 19 ARALIK 2012 / 07:51

Bilgi Çağı’ndan Sen Çağı’na geçildi8. akademik yılındaki ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği ‘5 Yıldızlı Buluşmaların’ ilk konuğu Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın geleceğe yön verecek teknolojilerden bahsettiği konuşmasında artık Bilgi Çağı’ndan bireysel başarıların öne çıktığı Sen Çağı’na geçildiğine dikkat çekti.

Bilgi Çağı’nın Sen Çağı’na dönüştüğünü, facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg örneğinde olduğu bireylerin artık dünya çapında şirket kurmak gibi fırsatlara sahip olduğunu belirten Aydın, Sen Çağı’nı örneklerle açıkladı: Bireylerin artık kendi başlarına birçok şeyi başarabildiği bir dönemdeyiz. Dünya üzerinde 3 milyar internet kullanıcısı var; bireyler Gagnam Style videosu örneğinde olduğu gibi bir anda popüler olabiliyorlar. Her sunumumda Musabi Önek’i örnek gösteriyorum; Konya Selçuk Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi’nden mezun olan Musabi, klasik özgeçmiş hazırlamak yerine iPhone’a özel uygulama yazarak ve bu uygulamanın boyutu fazla büyük olduğundan bir de video hazırlayarak kendi tanıtımı yapan yaratıcı bir genç. Bu videoyu da Youtube’a yükleyen ve iş başvurularında kullanan Musabi’ye oldukça üst düzey şirketlerden teklifler geldi. Sınırların kalktığı günümüz dünyasında bireylerin farklılaşması için yaratıcılığını kullanması ve teknolojiye ayak uydurması gerekiyor. Ya da AVG örneğine bakacak olursak; 2004 yılında 3 mühendis tarafından Çek Cumhuriyeti’nde kurulan AVG antivirüs yazılımları şirketi şuan 1 milyar dolarlık bütçeye sahip.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN