Genel 16 NİSAN 2011 / 01:44

Bilişim bakanlığı için kafalar net değil

Bilişim bakanlığının kurulması konusu yıllardır, herkesin olumlu baktığı ve gerekliliğini vurguladığı bir konuydu. Bazı dönemlerde sıkça dile getirilen, bazı dönemlerde ise unutulan bu konu, dört yeni bakanlığın kurulacağının açıklanmasıyla birlikte tekrar gündemimize girdi. Ama sanki insanlar bugünlerde Bilişim Bakanlığı ile ilgili olarak eskisi gibi istekli değiller gibi. Bilişimin Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı kalmaya devam edeceği ya da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturulacağı gibi duyumlar geliyor ama ortada net bir şey yok.
Bilişim artık iş ve sosyal hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri. Üretim, sağlık, eğitim, yargı, finans, ulaşım vs. aklımıza gelebilecek her alanda bilişim teknolojilerini etkili kullanmamız gerekiyor. Diğer bir yandan ise bu teknolojilerin geliştirilmesi konusunda da ülke olarak önemli adımlar atmak zorundayız.
Yeni Bilgi Toplumu Stratejisi hazırlama çalışmaları öncesinde bilişimin kendi bakanlığının mı olacağı ya da hangi bakanlığa bağlı olacağı konusundaki görüşleri ortaya net olarak koymanın ve bu konunun yoğun olarak tartışılmasının zamanı geldi hatta geçiyor bile.
ETİKETLER : Gündem Sayı:817

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics