Genel 22 TEMMUZ 2011 / 11:17

Bilişim yatırımları için ‘mütevazı’ bütçeler

Bilişim teknolojilerine yönelik yatırımlar için ayrılan bütçelerde, 2011 yılında finans sektörü, finans sektörünün içinde banka ve sigorta alanları başı çekiyor. İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu’nun çalışmasının sonuçlarına göre birçok sektör, bu alanda dışkaynak kullanımına mesafeli yaklaşırken, üretim sektörünün de BT alanındaki yatırımları ile 2012 yılında önemli bir hamle yapacağı ortaya çıkıyor.

İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu, temel sektörlerin 2011 yılı BT harcamalarını masaya yatırdı. Araştırmada finans sektörü, 2011 yılı ortalama 418 bin TL BT bütçesi ile öne çıkıyor. Banka ve sigorta şirketlerinin belirlenen ortalama BT bütçesi ise 682 bin TL. Finans sektörünü, 2011 yılı ortalama 347 bin TL’lik BT bütçesi ile üretim sektörü takip ediyor. Perakende ve lojistik sektörünün ortalama BT bütçesi 213 bin TL. Otomotiv sektörü ise 168 bin TL’lik 2011 yılı BT bütçesi ile araştırmada son sırada.

Finans sektörünün önderliği
Perakende sektöründe araştırmaya katılan 233 şirket 499 bin TL altında 2011 yılı BT bütçesi öngörürken, 500-999 bin TL aralığında harcama öngörüsünde bulunan şirket sayısı 24. Otomotiv sektöründe araştırmaya katılan 267 şirket 499 bin TL’nin altında BT harcaması planlarken, 500-999 bin TL aralığında 2011 yılı BT yatırım bütçesi hazırlayan sektör şirketi sayısı ise 44. Araştırmaya katılan şirketler arasında, perakende ve otomotiv sektörlerinde 2011 yılında 1 milyon TL ve üstü BT bütçesi hazırlayan şirket ise bulunmuyor. Bu alanda kendini gösteren ise finans sektörü oluyor. Finans sektöründe araştırmaya katılan 22 şirket, 2011 yılı için BT bütçelerini 1 milyon TL üstü olarak gösteriyor.
İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan, “Toplam BT yatırımlarında finans sektörü, harcamaları ile öne çıkıyor” dedi. Ama aslında tüm sektörler bu alanda belli yatırımları yapmayı hedefliyor.

Son eğilimler gündemde değil
Araştırmaya göre, finans sektöründe BT yatırımlarında öncelik; felaket yönetimi, iş sürekliliği, dışkaynak kullanımı, veri depolama ile, yedekleme ve arşivlemede. Araştırmaya göre, bulut bilişim, sanallaştırma, felaket yönetimi, veri merkezi gibi konular, üretim, perakende ve lojistik gibi sektörlerin öncelikli gündeminde yer almıyor. Unan’a göre, söz konusu sektörlerde hala temel BT yatırım önceliği ‘donanım yatırımı’. Yani bilgisayar, sunucu ve veri depolama donanımına yatırımları yönlendirmek. BT güvenliği de sektörlerin gündeminde. Bu arada Unan, eklemeden geçmedi: “Üretim sektörü, sanallaştırma yatırımı konusunu, alt sıralarda dahi olsa, gündemine almış durumda.”

Üretim sektörü harekete geçiyor
2012 yılında ise finans sektörünün ortalama yatırım harcamalarında büyük bir değişiklik öngörmediklerini belirten Unan, “Finans, hala bilişim sektörüne en fazla yatırım yapan sektör konumunda” dedi. 2010 ve 2011 yılları için finans sektörünün harcamak üzere öngördüğü BT bütçesi ortalamasının aynı olduğuna da dikkat çeken Unan’a göre, bu alanda en önemli değişiklik ise üretim sektöründe kendini gösteriyor. Araştırmaya göre, üretim sektörünün BT yatırım ortalaması bir yılda 100 bin TL arttı. Bu artıştan yola çıkan Unan, “Üretim sektörünün, bu veriler ışığında, 2012 yılında daha fazla BT yatırımı yapacağını söyleyebiliyoruz” dedi.

Dışkaynak kullanımı, adım adım yayılıyor

BILISIM_YATIRIMLARI_2Özlem Unan, dışkaynak kullanımının özellikle finans sektöründe yaygın olduğunu, diğer sektörlerde ise bu kadar öncelikli bir konu olmadığını vurguladı. Unan, önemli bir detaya da dikkat çekerek, “Ancak dışkaynak kullanımı alanında, özellikle yazılım kiralama konusu, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ilgisini çekecek ve bu konu, gelecek yıllarda gündemde olacak” hatırlatmasını yaptı.
ETİKETLER : featured Sayı:831
YORUMLAR
Handan Aybars 29 TEMMUZ 2011 / 14:14 0 0
Haluk bey, söz konusu bütçe ortalama rakamdır, 'bin TL' bazındadır. Ortalama olması itibariyle, bazı bankalar bu yapıda daha çok yatırım yaparken, bazıları daha mütevazi yatırımlar yapmakta. Bu arada, yatırımlarda başı çeken bankaların halihazırda güçlü BT altyapılarının olması, yeni yatırımlarda onlara maliyet avantajı sağlamakta, yeni yatırımlarda çok büyük miktarlarda harcama yapmalarına gerek bırakmamakta. Bu bankaların kendi bünyelerinde oluşturdukları BT departmanları da, bu alanda dış kaynak kullanım oranını biraz olsun azaltma gücüne sahip.
Haluk Kıraç 27 TEMMUZ 2011 / 11:40 0 0
Yazının başında "Banka ve sigorta şirketlerini belirlenen ortalama BT bütçesi 682 bin TL" yazmışsınız. Yani bugünkü dolar kuru üzerinden 400.000 $ ( dörtyüzbin dolar). Bir bankanın bu kadar küçük BT bütçesi olamaz.

Bu veriler bin TL mi yoksa milyon TL mi?

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics