Genel 09 EYLÜL 2012 / 11:25

Bilişimle geleceğe adım adım

Bölge iş dünyası, bu hafta İstanbul’da buluşuyor. Bu yıl 12’incisi düzenlenecek ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’12, 11-13 Eylül tarihleri arasında bölgedeki iş dünyasını İstanbul’da buluşturacak.

İstanbul, bu hafta uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bu yıl Haliç Kongre Merkezi’ne taşınan ve Vodafone’un ana sponsorluğunda Avrasya bölgesinin iş ve teknoloji dünyasını İstanbul’da buluşturacak olan ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi’12, 11-13 Eylül tarihleri arasında katılımcılarını ağırlayacak. Bu yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere beş bakanlık ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İMMİB, TET ve KOSGEB destekleriyle düzenlenen zirve, “Sonraki Adım” teması ile gerçekleşiyor. Sonraki adımın tartışılacağı sektörel konferanslara, forumlara, seminerlere, ödüllere, sonraki adım etkinliklerine ve teknoloji ve iş çözümleri sunumlarına ev sahipliği yapacak zirve, her yıl olduğu gibi bu yıl da çok önemli küresel konuşmacıları ağırlayacak.
Avrasya’nın düzenleyici kurumları, telekom operatörleri buluşacak
Telekom sektöründe önümüzdeki dönemde izlenecek politikalar zirvede 12 Eylül’de BTK ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Telekomda Sonraki Adım Konferansı ile ele alınacak. “Bölgede iletişimde yeni teknolojiler, regülasyon politikaları” başlıklı panelde bölge ülkelerinin düzenleyici kurum başkanları bir araya gelecek. Katılacak isimler arasında Arap Regülatörler Birliği Başkanı ve Lübnan Regülasyon Kurumu Başkanı Dr. Imad Hoballah, Bosna Hersek Regülasyon Kurumu Başkanı Kemal Huseinovic, ITU Direktörü Malcolm Johnson ve Nijer Regülasyon Kurumu Başkanı Aminata Anadou Garba,  yer alıyor. Avrupa Telekom Operatörleri Birliği (ETNO) İletişim Direktörü Thierry Diew, Sudan Regülasyon Başkanı Dr. İzzeldin Kamil Amin, SAMENA Başkanı Bocar A. Ba ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) Proje Yöneticisi Önder Çetinkaya gibi isimler de etkinlik kapsamındaki panelde yer alacak.

Mobil tartışılacak
Çeşitlenen, hızlanan ve yaygınlaşan mobil teknolojiler, MOBİLSİAD’ın desteğiyle düzenlenen Mobilişimde Sonraki Adım Forumu, 13 Eylül 2012’de gerçekleştirilecek. Aynı gün gerçekleşecek “Büyük Veride Sonraki Adım Forumu”nda da “Büyük veri” mercek altına alınırken Bulut Bilişimde Sonraki Adım Forumu’nda da bulut bilişim tüm yönleriyle ele alınacak.

Sağlık ve finans zirvede
Sağlık Bakanlığı desteği ile Sisoft ana sponsorluğu ve Acıbadem Mobil ve Turkcell sponsorluğunda gerçekleşecek E-Sağlık, M-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı, sağlık sektörünün bir sonraki adımda sunabileceği yenilikçi hizmet ve uygulamaları Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan’ın katılımıyla gündeme taşıyacak. Sağlık Bakanlığı, SGK, TÜBİTAK gibi kurumlardan üst düzey yetkililerin yer alacağı konferansın yabancı konuşmacıları arasında Agnito Kurucu ve Başkanı Morten Hielmsoe ve PHCG Grup Başkanı Roberto Ascione de olacak. 12 Eylül’de Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın‘ın katılımıyla gerçekleşecek Finans ve Bankacılıkta Sonraki Adım Konferansı’nda finans ve bankacılıkta bir sonraki adımda neler olacağı konuşulacak.

Dünyaca ünlü siber güvenlik uzmanı zirvede
Bu yıl zirvede Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın himayelerinde ve TÜTED desteğiyle 13 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek olan “Savunmada Sonraki Adım Konferansı”, bilişim ve savunma sektörleri arasındaki işbirliği ve teknoloji transferi fırsatlarını gündeme taşıyacak. Yerli üretimde işbirliği konusunun öne çıkacağı etkinlikte önemli toplantılar gerçekleştirilecek.Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın açılışını yapacağı konferansın konuk konuşmacısı ise dünyaca tanınan siber güvenlik uzmanı  Ralph Langner olacak.

Eğitim de zirvede
Samsung sponsorluğunda gerçekleşecek FATİH Projesi’nde Sonraki Adım Konferansı’nda FATİH Projesi’nin mevcut durumu ve sonraki adımları ele alınacak.

Sosyal medya ve e-ticarete bakış
13 Eylül’de Anadolu Ajansı ve TTBoom’um destekleriyle gerçekleşen Pazarlama ve Sosyal Medyada Sonraki Adım Forumu, uzmanların katılımıyla önemli bir platform sunacak. E-ticarette geleceğin tüketicilerinin beklentileri de, zirvede 13 Eylül’de gerçekleşecek E-Ticarette ve M-Ticarette Sonraki Adım Forumu’nda ele alınacak. Forum, E-Ticaret Derneği (ETİCAD) ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) işbirliği ile düzenleniyor.

Sonraki adım etkinlikleri ve eşleştirme toplantıları da var
Bu yıl, Ekonomi Bakanlığı, İMMİB- TET desteği, YASAD işbirliği, MOBİLERA’nın sağladığı altyapı ile güçlenen “Eşleştirme Toplantıları”, katılımcıların ticaret bağlantılarını artırmak için zirve boyunca gerçekleştirilecek. E-ortamda randevulaşmaya olanak tanıyacak Eşleştirme Toplantıları’na katılım için http://matchmaking.bilisimzirvesi.com.tr  linkinden kayıt yaptırılabiliyor. Zirve, bu yıl sonraki adım etkinlikleri ile de zenginleşecek. Mavi Masa, Akıllı Şehir İstanbul, Mom-Z ve  T.I.M.E  bu kapsamda gerçekleşecek etkinlikler arasında olacak.

STK’lar sektörü geliştirme forumları ile zirvede
TBV, TÜBİSAD, TBD, TÜBİDER, TEDER, TESİD, YASED, TELKODER‘den oluşan sektör STK’ları da zirvede 13 Eylül’de düzenlenecek olan Sektörü Geliştirme Forumları ile yer alacak.

Altı küresel konuk konuşmacı, zirve çatısı altından seslenecek

Zirve, bu yıl katılımcılarını dünyanın tanıdığı önemli küresel konuşmacılarla buluşturuyor. Makaleleri ve özellikle yeni yayımladığı “Sacred Economics/Kutsal Ekonomi: Para, Hediye, ve Toplum” isimli kitabı, sanal dünyada, sosyal ağ ve bloglarda, şiddetli tartışmalara neden olan; Charles Eisenstein zirve çatısı altında gerçekleşecek ilk İstanbul buluşmasında yapacağı konuşma ile hediye ekonomisine dayalı ekonomik sistemi yeniden sorgulamaya zorlayacak. Ünlü siber güvenlik uzmanı Ralph Langner, ChangeLabs Kurucusu Dominic Thurbon, Alcatel Lucent Bell Laboratuvarları Başkanı Dr. Jeong-Hoon Kim, IBM’in dünya çapındaki sekiz Ar-Ge Laboratuvarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Matthias Kaiserswerth, Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo Cho da zirveden seslenecek diğer küresel konuşmacılar arasında yer alacak.
ETİKETLER : featured Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics